Video-ja u bë virale në rrjet/Zbulohet mashtrimi me oktapodin që ecte në rërë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Padyshim që e keni parë në të gjitha rrjetet sociale video-n virale të një oktapodi gjigand që ecën me qetësi në plazh.

Imazhet mahniten, sepse një përbindësh nga thellësia e oqeanit ecte i lumtur në rërën e plazhit? Nuk është hera e parë që një kafshë e kësaj madhësie shfaqet në tokë, por sigurisht nuk është që të shëtiste mëngjesin e saj me shkathtësinë e një gazele, më shumë se gjithçka sepse, më së shumti, do të zgjaste gjysmë ore nga uji (dhe kjo , nëse lëkura ose mjedisi në të cilin mbetet është shumë i lagësht) dhe do të lëvizte me një shpejtësi shumë më tepër ngadalë nga ato që shihet në video. Pra, a është ajo që ne po shohim e vërtetë?

Epo jo: nuk është një përbindësh që i vjen fund njerëzimit ose diçka e tillë; Për më tepër, oktapodi gjigant nuk është as i vërtetë (nëse shikoni, do të vini re se oktapodi nuk ka më pak se 9 krahë). Është një animacion 3D nga artisti Alex Z , i vendosur në Katar dhe një mjeshtër i efekteve speciale , i cili ka arritur të mashtrojë mijëra përdorues të rrjeteve sociale. Oktapodi quhet Churro dhe është bërë një yll në rrjete.

Videoja doli virale kur e publikoi në profilin e tij, por me një tjetër objektiv: të tregojë hap pas hapi se si e ka bërë animacionin madhështor , të cilin dëshiron ta përdorë në krijimet e ardhshme.

 

View this post on Instagram

 

A quick render test of Churro and rnd of his initial attempts to climb a steep wall. He went from a churro-legged procedural creature to a ravioli or sunny side up egg looking guy (tetra constraints were often twisting at low substeps and making the legs look like churros). . I’m still modelling him a new, real octopus body, so i could place him in different scenarios. Invertebrates and their movement are a huge inspiration for complex rigs and always fascinate me, especially octopuses, who i think, are definitely of alien origin. Incredible creatures. . #houdinifx #sidefx #autodesk #particlesim #granularsim #granules #particleanimation #particles #particlesystem #dailyrender #cgrender #fxtd #cgparticles #animation #motionprocess #cgcreature #creatureanimation #octopus #octanerender #octane #octanerenderer #ghost3dee

A post shared by Alex Z (@ghost3dee) on

Projektit i janë dashur disa muaj për tu përfunduar, por duke pasur parasysh ndikimin që ka pasur, nuk ka dyshim se ia vlente.

Të fundit

Presidenti Meta dekreton aktet normative për vaksinën antiCovid

Presidenti i Republikës, Ilir Meta miraton aktet normative për marrëveshjen e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer, për marrjen e...

Veliaj dhe ambasadori i Izraelit, homazhe në Memorialin e Holokaustit: Koha të reflektojmë

Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të viktimave të Holokaustit, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, bëri thirrje për reflektim dhe për të lënë...

Policja shqiptare provokon me foton +18/ Në mes të borës gjysmë e zhveshur

Policja kosovare, Linda Aliu njihet për fotot e saj provokuese në rrjetet sociale. Pavarësisht motit të ftohtë, ajo ka publikuar disa foto seksi nga Brezovica. Ajo...

Arjola Demiri zbulon vendin më të çuditshëm ku ka bërë seks: Kam nevojë për më shumë…

Aktorja e humorit, Arjola Demiri gjithmonë është treguar e hapur për sa i përket jetës së saj personale. Dhe së fundmi ka zbuluar detaje të...

“Do ta vras mo pse qan!”/ Nëna dhunon barbarisht 3-vjeçaren në Durrës (Video)

Një ngjarje tronditëse është publikuar nga emisioni “Stop”, ku një grua me inicialet H. A ka ushtruar dhunë makabre ndaj vajzës së saj 3...

Lajme të tjera

Web TV