test

Pandemia/Maqedonia sheh “dritë” shpresë, ja sa raste u regjistruan në 24 orët e fundit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për herë të parë pas shumë kohësh, Maqedonia e Veriut ka regjistruar një numër të ulët të rasteve ditore me COVID-19, në raport me testet e realizuara.

Për 24 orët e fundit, autoritetet e shëndetësisë kanë konfirmuar 88 raste të reja me COVID-19 nga 1607 teste të realizuara. Për dallim nga java e kaluar, ku rreth 10% e të testuarve rezultonin pozitiv, sot kjo përqindje është vetëm 5,8.

Rastet e reja janë në: Shkup 23, Strugë 11, Shtip 10, nga 8 në Ohër dhe Kumanovë, nga 4 në Gostivar dhe Makedonski Brod, nga 3 në Manastir dhe Prilep, nga 2 në Tetovë, Dibër, Veles, Kërçovë, Vinicë dhe Sveti Nikollë dhe nga 1 në Strumicë dhe Kavadar.

Trendi i uljes së rasteve gjatë kësaj jave ka zbritur edhe mesataren e përgjithshme të  të infektuarve në 10,4% ose thënë ndryshe nga 108,384 testet e bëra deri më tani pozitiv rezultuan 11,289 persona.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dhe 6 pacientë të tjerë për shkak të COVID-19, duke e çar në 511 numrin total të viktimave në vend. Viktimat e fundit janë dy nga Shkupi dhe nga një nga Kumanova, Tetova, Gostivari dhe Shtipi.

Gjatë 24 orëve të fundit betejën me COVID-19 e kanë fituar dhe 113 pacientë të tjerë, duke e çuar në 7221 numrin total të të shëruarve.

Aktualisht në Maqedoninë e Veriut ka 3557 pacientë aktivë me COVID-19./En.Br./Fjala.al

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV