Shpërthimi i Bejrutit/ Ajo që dimë deri më tani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fatkeqësisë i parapriu një zjarr i madh në portin e Bejrutit, në bregdetin verior mesdhetar të qytetit. Në videot e postuara në mediat sociale tymi i bardhë mund të shihej nga magazina 12, ngjitur me siloset e mëdha të portit

Punonjësit e shpëtimit në Liban po gërmojnë nëpër rrënoja për të mbijetuarit e një shpërthimi shkatërrues në Bejrut të martën, që vrau të paktën 137 njerëz dhe plagosi rreth 5,000 të tjerë. Ja çfarë dimë deri më tani: fatkeqësisë i parapriu një zjarr i madh në portin e Bejrutit, në bregdetin verior mesdhetar të qytetit. Në videot e postuara në mediat sociale tymi i bardhë mund të shihej nga magazina 12, ngjitur me siloset e mëdha të portit. Menjëherë pas orës 18:00 (15:00 GMT), çatia e depove u prek nga zjarri dhe një shpërthim i madh fillestar u ndoq nga një seri shpërthimesh më të vogla.

Disa dëshmitarë thanë për BBC se dukej sikur po dilnin fishekzjarre prej depove. Rreth 30 sekonda më vonë, pati një shpërthim kolosal që dërgoi një “re kërpudhe” në ajër,  si dhe një valë shpërthimi supersonik që rrezatonte nëpër qytet. Ajo goditje e valës rrafshoi ndërtesat afër portit dhe shkaktoi dëme të mëdha në pjesën më të madhe të pjesës tjetër të kryeqytetit, i cili është shtëpia e dy milionë njerëzve. Spitalet u mposhtën shpejt. “Ajo që ne po dëshmojmë është një katastrofë e madhe”, tha kreu i Kryqit të Kuq të Libanit, George Kettani. “Ka viktima dhe viktima kudo.” Guvernatori i Bejrutit, Marëan Abboud tha se rreth 300,000 njerëz janë tashmë pa strehë dhe humbjet kolektive mund të arrijnë në 10-15 miliardë dollarë.

Sa i fuqishëm ishte shpërthimi?

Shpërthimi shkatërroi zonën e portit, duke krijuar një krater përafërsisht 140 metra të gjerë, i cili u përmbyt me ujë të detit. Magazina ku u vu re zjarri fillestar dhe shpërthimet u shkatërrua plotësisht dhe një depo ngjitur me grurë u dëmtua rëndë. Imazhet satelitore nxjerrin në pah shkatërrimet e plota në zonën e portit, me një anije të nxjerrë nga uji. Vala e goditjes së shpërthimit gjithashtu theu dritare në terminalin e pasagjerëve të aeroportit ndërkombëtar të Bejrutit, rreth 9 km (5 milje) larg nga porti. Shpërthimi u dëgjua deri në Qipro, rreth 200 km (125 milje) përtej detit Mesdhe, dhe sizmologët në sondazhin gjeologjik të Shteteve të Bashkuara thanë se ishte ekuivalent i një tërmeti me magnitudë 3.3.

Cili ishte shkaku?

Presidenti i Libanit, Michel Aoun, fajësoi shpërthimin në 2,750 ton nitrat amoniumi, për të cilin ai tha se ishte ruajtur në mënyrë të pasigurtë në një depo në port. Një sasi e ngjashme e kimikateve mbërriti në një anije ngarkese me flamur nga Moldavia, MV Rhosus, e cila u fut në Bejrut në vitin 2013 pasi pësoi probleme teknike ndërsa lundronte nga Gjeorgjia për në Mozambik. Rhosus u inspektua, u ndalua të largohej dhe menjëherë pas kësaj u braktis nga pronarët e saj, sipas Shiparrested.com. Anija u transferua në magazinën 12 pas një urdhri gjyqësor. Nitrati i amonit është një lëngë e ngurtë dhe e bardhë, në formë kristali, që përdoret zakonisht si burim i azotit për plehrat bujqësorë. Por gjithashtu mund të kombinohet me vajra të karburantit për të krijuar një eksploziv të përdorur në industrinë e minierave dhe të ndërtimit.

Militantët kanë bërë bomba me të në të kaluarën. Ekspertët thonë se nitrati i amonit është relativisht i sigurt kur ruhet siç duhet. Sidoqoftë, nëse keni një sasi të madhe të materialit të shtrirë për një kohë të gjatë, ajo fillon të kalbet. “Problemi i vërtetë është se me kalimin e kohës ajo do të thithë pak lagështi dhe përfundimisht shndërrohet në një shkëmb shumë të madh”, i tha BBC Andrea Sella, profesore e kimisë në Universitetin e Kolegjit në Londër. Kjo e bën atë më të rrezikshëm sepse nëse një zjarr e arrin atë, reagimi kimik do të jetë shumë më intensive.

Lexo edhe :  “Unë nuk them ‘po shefi’…”, Kryemadhi rrëfen konfliktin me Metën: E gjitha nisi

Nitrati i amonit është shoqëruar me aksidente vdekjeprurëse industriale. Në vitin 194, një anije që transportonte 2.000 tonë kimikate shpërtheu në Teksas, duke vrarë 581 njerëz. Një zjarr duket se ka shkaktuar shpërthimin e nitratit të amonit në Bejrut. Transmetuesi libanez LBCI dhe agjensia e lajmeve Reuters cituan burime duke thënë se zjarri ishte nisur duke punuar me saldim në magazinën 12. “Na u kërkua nga Sigurimi i Shtetit që të rregullonim një derë të magazinës dhe ne e bëmë atë në mesditë, por ajo që ndodhi pasdite…nuk kam asnjë ide”, tha drejtori i përgjithshëm i portit, Hassan Koraytem.

Kush ishin viktimat?

137 personat që u vranë përfshijnë Jean-Marc Bonfils, një arkitekt francez i lindur në Bejrut. Bonfils, i cili ishte përfshirë në rivendosjen e ndërtesave të dëmtuara në qytet gjatë luftës civile, po transmetonte video të incidentit drejtpërdrejt në Facebook pas shpërthimit të parë, por u plagos në të dytën dhe më vonë vdiq. Ministrja franceze e Kulturës, Roselyne Bachelot tha se Franca dhe Libani ishin të bashkuar në pikëllim për vdekjen e tij. Zjarrfikësja Sahar Fares dhe shtatë kolegë meshkuj thuhet se kanë vdekur gjithashtu. Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, deklaroi se edhe një diplomate femër nga ambasada gjermane vdiq në banesën e saj.  Po ashtu, sipas agjensisë së anijeve të lundrimit me bazë në Liban, Abou Merhi, dy njerëz vdiqën dhe shtatë u plagosën kur anija e saj Orient Queen u dëmtua rëndë nga shpërthimi. Ka gjithashtu raporte për një amerikan, një australian dhe dy egjiptas të vrarë.

I kujt është faji?

Presidenti Aoun premtoi një hetim transparent mbi shpërthimin. “Ne jemi të vendosur të ecim përpara me hetimet dhe të zbulojmë rrethanatsa më shpejt që të jetë e mundur. Përgjegjësve do t’u jepet dënimi më i rëndë i mundshëm”, tha ai të mërkurën pas vizitës në portin e rrënuar. Kryeministri Hassan Diab i përshkroi rrethana që çuan në shpërthim si “të papranueshme”.

Koraytem dhe drejtori i përgjithshëm i doganave libaneze, Badri Daher, thanë që paralajmërimet e tyre në lidhje me rrezikun e paraqitur nga nitrati i amonit të ruajtur dhe thirrjet për heqjen e tij u injoruan vazhdimisht. “Ne kërkuam që nitrati i amonit të rieksportohej por kjo nuk ndodhi. Ne ua lëmë ekspertëve dhe të interesuarve të përcaktojnë pse”, tha Daher për transmetuesin televiziv LBCI. Në dokumentet që qarkullojnë në internet duket se zyrtarët doganorë i dërgojnë letra gjyqësorit duke kërkuar udhëzime të paktën gjashtë herë, nga 2014 deri në 2017.

Qeveria ka urdhëruar arrest shtëpiak për zyrtarët në port që mbikëqyrën ruajtjen e nitratit të amoniumit, deri në pritje të përfundimit të hetimit. Shumë libanezë nuk kanë qenë të impresionuar nga premtimet e qeverisë për transparencë dhe përgjegjshmëri. Ata e shohin hetimin si një përpjekje të një elite politike  të akuzuar për korrupsion, neglizhencë dhe keqmenaxhim, për të shmangur fajin për katastrofën. /Përgatiti: Alessia Selimi/Fjala.al

Të fundit

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Çfarë kocke u hodhi Nikolla që u ka ngecur në fyt?

Lulzim Basha ka shigjetuar sërish grupin e Rithemelimit duke i pyetur se përse nuk flasin e nuk bënë kaos...

Përplasje në parlamentin grek,deputeti i pavarur godet ligjvënësin e ekstremit të djathtë

Një episod i paprecedentë ka ndodhur mëngjesin e së martës midis dy deputetëve grekë në Kuvend. Sipas mediave greke, deputeti i pavarur Konstantinos Floros ka...

Punimet në aksin Maliq-Lozhan/Rama: Investim me rëndësi, nxjerr në pah resurset turistike

Vijon puna në aksin rrugor Maliq-Lozhan. Kryeministri Edi Rama ka ndarë disa pamje në rrjete sociale nga punimet ndërsa e cilëson si një tjetër...

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve!

Bari Balla është 51-vjeçari shqiptar që humbi jetën më 20 prill Silema, Maltë, pasi çatia e shtëpisë ku po punonte u shemb. Viktima, babai i...

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e aksidentit te djalit të ish-deputetit...

Lajme të tjera

Web TV