Ish-deputeti i PD: I afërmi më vdiq nga Covid-i, s’u përfshi në përditësimin e ministrisë

113 563 lexime

77,354FansaPëlqeje

Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi ka bërë një deklaratë të fortë në lidhje me një të afërm të tij që ka humbur jetën te spitali  Infektivi për shkak të Covid-19 dhe kjo nuk është deklaruar nga autoritetet shëndetësore.

Ish-deputeti demokrat deklaroi në Faxweb, se nuk u bë gjurmimi tek personat e kontaktuar prej tij dhe se e dëgjoi me vëmendje deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë dhe i afërmi i tij nuk u përmend, por u përmendën vetëm humbja e jetëve të dy grave.

“Një njeri i afërm i imi ndërroi jetë nga Covid ndërsa nuk është bërë gjurmimi tek personat e kontaktuar prej tij. Unë e kam mbajtur në heshtje këtë rast por kur zemërata me një menaxhim të tillë është aq e madhe, nuk mund ta mbash vetëm për vete. Humbi jetën në Spitalin Infektiv, e kam deklaratën e autoriteteve shëndetësore, e dëgjova dhe përmendi vetëm dy gra që kishin humbur jetën, ndërsa për rastin e personit tim të afërt nuk u përmend.

Nuk ka ndërkohë testime të njerëzve të familjes, të kontakteve parësore dhe dytësore. Rasti i fundit është i Drejtoreshës së Zyrës Arsimore që doli me Covid, por asnjëri prej punonjësve të tjerë nuk janë testuar. Vetëm para 30 minutash kam mesazh që asnjë nga personat që punon aty, nuk është testuar. E vërteta shëron, duhet pranuar se të lejon të ruash vetveten, personat afër teje dhe shoqërisë.

Me dhimbje e solla nga eksperienca personale, nuk do doja se sjell emocionalitet, por kjo tregon se si është gjendja, pse protokollet nuk zbatohen. Pse në Shqipëri ka humbur shpresa e jetës ndaj Covidit për persona siç ndodhi me skulptorin e njohur, ndërsa disa të tjerë dërgohen edhe jashtë. Qeveria duket qartazi se ka hequr dorë nga çdo lloj angazhimi. Nuk ka një angazhim qeveritar për testimet”, tha Boçi./En.Br./Fjala.al

Të fundit

Covid-19 në shkolla/ Mësues të infektuar në Bulqizë,Vlorë dhe Gjirokastër

Nisja e vitit të ri shkollor ka pasur problematikat e veta ashtu sic edhe parashikohej për shkak të pandemisë. Janë...

Japoni/ Katastrofa e Fukushimës, hapet muzeu që rrëfen tragjedinë e vitit 2011 (FOTO)

Në veri-lindje të Japonisë,të dielën në prefekturën e Fukushimës është hapur  Muzeu i parë publik që tregon trashëgiminë e aksidentit bërthamor të vitit 2011. Muzeu...

Kodi Zgjedhor, Ministria e Drejtësisë kërkesë Kuvendit për anëtarët e Kolegjit Zgjedhor

Ministria e Drejtësisë i është drejtuar me anë të një letre Kuvendit përmes së cilës kërkon ndryshimin e nenit 149 te kodit Zgjedhor. Në...

Jonuz Delaj/Lahutari misionar i Eposit të Kreshnikëve

Jonuz Delaj është lahutari më i veçantë dhe ndoshta ndër më të pasionuarit që ka treva e Malësisë së Madhe. Mbartës dhe vazhdues i...

Nga Lazarati në Spanjë, policia: Bimë të fshehura midis fushave të misrit

Malet Pirenej në anën spanjolle janë pushtuar nga trafikantët e mëdhenj shqiptarë, për të kultivuar marihuanë në sasi të mëdha. Ata shfrytëzojnë zonat e pabanuara...

Lajme të tjera

Web TV