FOTO/ Ja parulla historike në mur në vitin 1992: Kot i fikni dritat, ne edhe …

113 563 lexime

77,354FansaPëlqeje

Pas rrëzimit të diktaturës komuniste në vitet ’90, shpresa tek shqiptarët ishte shumë e madhe për një Shqipëri me vlera demokratike dhe si gjithë Evropa.

Shqiptarët vinin pas një periudhe të gjatë varfërie dhe urrejtja ndaj sistemit të kaluar ishte e madhe dhe nuk mungonin as parullat e shumta në mure në ato vite.

Një prej tyre është dhe ajo te fotoja e mëposhtme ku shkruhet: “Kot i fikni dritat, ne edhe me qiri do të shkruajmë: Poshtë komunizmi”.

Fotoja i përket vitit 1992 dhe kujtojmë se në Mars të atij viti, zgjedhjet i fitoi opozita anti-komuniste e udhëhequr nga Partia Demokratike dhe Sali Berisha u bë lideri i parë demokratik i Shqipërisë që prej kohës së para diktaturës.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Turqi/ Testohet makina fluturuese, “Cezeri” e para e këtij lloji

Teknologjia gjatë viteve të fundit ka shënuar ndjeshëm progres. Pas krijimit të markës vendase të automjeteve dhe trenit të shpejtësisë...

“Një burrë peshohet nga gruaja dhe biblioteka”, urimi special i Ramës për Helena Kadarenë

Helena Kadare është shkrimtare dhe përkthyese e njohur shqiptare, por njëkohësisht edhe gruaja e Ismail Kadaresë, veprat e të cilit janë përkthyer në 45...

Çfarë i bën dy të huaj të tërhiqen nga njëri-tjetri

Shumica prej nesh e kanë provuar të paktën një herë në jetë të takoheni me dikë dhe brenda pak minutash e dini se do...

Francë/  24 orët e fundit shënojnë 10500 raste pozitive me COVID-19

Franca arriti të regjistrojë më shumë se 10 500 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit, më pak se një ditë më...

Tiranë/ Gjendet i vdekur mjeku anestezist në hollin e spitalit privat

Një ndihmës mjek anestezist është gjendur i pajetë në hollin e një spitali privat. Bëhet me dije se personi i identifikuar me inicialet M.A,...

Lajme të tjera

Web TV