Arkitekti projektoi një memorial për të nderuar shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë

113 563 lexime

77,337FansaPëlqeje

Arkitekti Stephen Jacobs, 81 vjeç, ra dakord të punojë për memorialin e vendosur tek parku u Liqenit Artificial në Tiranë pasi mësoi se Shqipëria ishte vendi i vetëm në Evropë që kishte më shumë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore sesa para fillimit të luftës.

Në botën e arkitekturës së Nju Jorkut, Stephen Jacobs është i njohur për krijimet e tij multimilionëshe, siç është Hotel Gansevoort, i cili ishte hoteli i parë luksoz në Meatpacking.

Por kohët e fundit Jacobs përfundoi një projekt shumë më ndryshe.

Për disa vjet ai punoi për të hartuar një memorial të Holokaustit për kryeqytetin e Shqipërisë. Memoriali u prezantua muajin e kaluar në hyrje të Liqenit Artificial të Tiranës, memoriali i thjeshtë përmban tre pllaka guri – në shqip, anglisht dhe hebraisht – që nxjerrin në pah historitë e shqiptarëve që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Jacobs, 81 vjeç, ra dakord të punojë për memorialin pasi mësoi se Shqipëria ishte vendi i vetëm në Evropë që kishte më shumë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore sesa para saj. Përveç faktit se nuk u dorëzua asnjë hebre nazistëve, dimë se qindra hebrenj të tjerë që largoheshin nga vendet e tjera dhe iu ofrua strehim në vendin me shumicë myslimane.

“Mendova se kjo ishte një histori shumë e rëndësishme që duhej të tregohej,” tha ai.

Motivimi i tij tejkalon dëshirën për të nxjerrë në pah trimërinë e shqiptarëve gjatë luftës. Vetë Jacobs është një i mbijetuar nga Holokausti që kaloi vitet e fëmijërisë në një kamp përqendrimi nazist.

Jacobs është parë me babanë e tij në kampin e përqendrimit në Buchenwald.

“Për mua kjo nuk ka të bëjë thjesht me projektimin. Kjo është një lloj përvoje personale, “tha ai.

Lexo edhe :  Falsifikoi formularët për hyrjen në Greqi të 33 shqiptarëve, kush është i arrestuari

Për mrekulli, e gjithë familja e afërt e Jakobit i mbijetoi luftës, megjithëse gjyshja e tij vdiq menjëherë pasi u çliruan kampet. Familja u nis për në Zvicër, ku ata jetuan për tre vjet. Më 1948 u transferuan në Shtetet e Bashkuara, duke u vendosur në lagjen Washington Heights të New York City.

Jacobs do të vazhdojë të bëhet një arkitekt i shquar i Nju Jorkut, duke themeluar firmën e tij dhe duke u bashkuar me gruan e tij, Andi Pepper.

Karriera e tij përfundoi duke e sjellë atë përsëri në Buchenwald. Ai u ngarkua të krijojë një memorial për “kampin e vogël”, një zonë karantinë, ku të burgosurit e rinj, përfshirë Jacobs, qëndruan në kushte brutale.

Jakobs ra dakord, me dy kushte: Ai nuk do të paguante sepse nuk donte të paguhej nga kampi i mëparshëm, dhe “këto janë gjëra që nuk i bën për të jetuar”. Memoriali u përurua në 2002, në 57 vjetorin e çlirimit të kampit.

“Shqipëria natyrisht ishte më e largët sepse nuk isha atje. Unë nuk dija shumë për Shqipërinë më parë. Unë sigurisht nuk e dija historinë, ”tha Jacobs. “Buchenwald ishte krejtësisht i ndryshëm, kështu që fillimisht emocionalisht është e vështirë.”

Në hartimin e përmendoreve, përparësia e Jacobs është të sigurojë që vizitorët të largohen me një kuptim më të madh të Holokaustit. Ashtu si memoriali i Tiranës, ai në Buchenwald është relativisht i drejtpërdrejtë dhe përmban pllaka me informacione rreth kampit dhe vendeve nga ku ishin internuar të burgosurit.

Burimi: The Jerusalem Post, përshtati: Fjala.al

la.mi/Fjala.al

Të fundit

E fejuara e tradhtoi 3 javë para dasmës, dhëndri organizon diçka me shoqet e nuse

E fejuara e tradhtoi tri javë para dasmës me ish-të dashurin e saj. Po t'ju ndodhte ju si do...

Sulmi me thikë në Paris cilësohet akt terrorist, ja çfarë zbardhin hetimet

Policia franceze tha të shtunën se kishin ndaluar një individ i cili besohet të ketë qenë dikur shok dhome me personin që sulmoi dy...

A po provokon Turqia? Droni hedh ngjyrë të kuqe mbi flamurin grek -VIDEO

Në ishullin grek Kastelorizo ka ndodhur një ngjarje e paprecedentë. Një dron ka njollosur me ngjyrë të kuqje flamurin grek i cili ndodhej pak...

Aksident në Berat, plagoset një vajzë

Mbrëmjen e kësaj të shtune, një aksident është regjistruar në dalje të qytetit të Beratit, në zonën e kombinatit. Një automjet tip Benz, me targa...

Zjarret në Kaliforni jashtë kontrollit, ushtria zbarkon në rrugë për të menaxhuar situatën

Zjarret vazhdojnë në pjesën veriperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ato kanëshkaktuar deri tani vdekjen e të paktën 35 njerëzve. Shkencëtarët thonë se këto janë...

Lajme të tjera

Web TV