Çfarë shkruanin gazetat serbe për vrasjen e Daut Hoxhës, “shkaktari” i luftës italo-greke

113 563 lexime

77,451FansaPëlqeje

Gazetari dhe studiuesi Armand Plaka ka publikuar së fundmi imazhe të rralla për të cilat pretendohet se janë shkak i nisjes së luftës italo-greke.

Në Facebook-un e tij, Plaka ka botuar foto të gazetës beogradase VREME e 13 gushtit 1940, plot 80 vite më parë, njoftonte në faqe të parë vrasjen e 12 gushtit 1940, në kufijtë shqiptaro-grekë të Daut Hoxhës, që shërbeu në dukje si shkak për shpërthimin e Luftës italo-greke, e cila u konsumua më së shumti në kufijtë jugorë shqiptarë.

Postimi i plotë i Armand Plakës

Gazeta beogradase VREME e 13 gushtit 1940, plot 80 vite më parë, njoftonte në faqe të parë vrasjen e 12 gushtit 1940, në kufijtë shqiptaro-grekë të Daut Hoxhës, që shërbeu në dukje si shkak për shpërthimin e Luftës italo-greke, e cila u konsumua më së shumti në kufijtë jugorë shqiptarë.

 

Të fundit

Spitali i Traumës: Prengë Gjini ndodhet jashtë rrezikut për jetën

Burime nga spitali i Traumës bëjnë me dije që Prengë Gjini ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Vijonn

Përfshihet nga flakët Kodër Krasta, digjet sipërfaqe e konsiderueshme shkurresh

Kurora e gjelbër e Kodër-Krastës është përfshirë nga një zjarr i madh dhe për pasojë janë djegur një sasi e konsiderueshme pemësh dhe shkurresh. Dyshohet...

Është turp të jesh “trutrashë” apo “truptrashë”?

Kim Mehmeti, shkrimtari, romancieri, tregimtari, eseisti, publicisti dhe përkthyesi nga gjuha maqedonase në gjuhën shqipe dhe anasjelltas. Ai përmes një video-mesazhi ka përcjellë  një pyetje...

Presidenti i BE-së: Bisedimet e krizës Greqi-Turqi mund të përfshijnë kombe të tjera

Vendet e treta mund të ftohen në bisedime që synojnë lehtësimin e një mosmarrëveshjeje midis Greqisë dhe Turqisë mbi të drejtat e energjisë, një...

Hajdari falenderon qytetarët që po i bashkohen “Nismës”: Pushtetin e tre kryetarëve t’ua shpërndajmë qytetarëve

Nëpërmjet një postimi në faqen e saj në facebook deputetja Rudina Hajdari falënderon të gjithë qytetarët që po bëhen pjesë  "Nismës". Sipas Hajdarit kjo "Nisëm"...

Lajme të tjera

Web TV