Çfarë shkruanin gazetat serbe për vrasjen e Daut Hoxhës, “shkaktari” i luftës italo-greke

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari dhe studiuesi Armand Plaka ka publikuar së fundmi imazhe të rralla për të cilat pretendohet se janë shkak i nisjes së luftës italo-greke.

Në Facebook-un e tij, Plaka ka botuar foto të gazetës beogradase VREME e 13 gushtit 1940, plot 80 vite më parë, njoftonte në faqe të parë vrasjen e 12 gushtit 1940, në kufijtë shqiptaro-grekë të Daut Hoxhës, që shërbeu në dukje si shkak për shpërthimin e Luftës italo-greke, e cila u konsumua më së shumti në kufijtë jugorë shqiptarë.

Postimi i plotë i Armand Plakës

Gazeta beogradase VREME e 13 gushtit 1940, plot 80 vite më parë, njoftonte në faqe të parë vrasjen e 12 gushtit 1940, në kufijtë shqiptaro-grekë të Daut Hoxhës, që shërbeu në dukje si shkak për shpërthimin e Luftës italo-greke, e cila u konsumua më së shumti në kufijtë jugorë shqiptarë.

 

Të fundit

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV