Koronavirusi/ 141 raste të reja në 24 orët e fundit

113 563 lexime

77,341FansaPëlqeje

141 raste pozitive me COVID-19 nga 641 testime të kryera me COVID-19 janë konfirmuar për 24 orët e fundit nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë që bëhet e ditur, se 116 persona janë duke marrë aktualisht ndihmë mjekësore në spital.

Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik tha se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 625 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ndërsa 141 persona janë konfirmuar positive me Covid19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 51 raste në Tiranë, nga 14 raste Shkodër, Krujë, 12 në Lezhë, 9 në Vlorë, 7 në Durrës, 5 në Lushnje, nga 4 raste në Kurbin, Elbasan, Klos, nga 3 raste Korçë, Divjakë, nga 2 raste, Kavajë, Berat, Kamëz, Gramsh, nga 1 rast në Kukës, Vau i Dejës, Selenicë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 72 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3552, që nga fillimi i epidemisë.

Mjekët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë personat aktivë me Covid19, që janë të izoluar në banesë.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 20 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi”, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, vijon të ketë rritje të numrit të pacientëve të dyshuar të prekur nga virusi i rrezikshëm, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

“Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 65 vjeçar nga Elbasani dhe dy qytetarë nga Tirana, një 66 vjeçar dhe një 76 vjeçare. I shprehim ngushëllimët familjarëve.

Lexo edhe :  Vitamina kryesore për një kujtesë të fortë, ushqimet ku mund ta gjeni

Nisur dhe nga rritja e rasteve ditore pozitive të ditëve të fundit, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton edhe një herë për masat e thjeshta që duhet të respektojë çdo qytetar në përditshmëri:
Mbani duart të pastra dhe mos e prekni fytyrën
Ruani distancën në ambientet publike.
Kudo kur kjo nuk është e mundur, vendosni maskë apo barrierë mbrojtëse.

Shmangni grumbullimet me shume njerëz pasi është rrezik për përhapjen e infektimit nga Covid19.
Kontaktoni nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40 me mjekun e familjes.
Nëse nuk është e domosdoshme evitoni kontaktin me institucionet shëndetësore.
Kur dyshoni se jeni të prekur duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127”, apelon MSH.

COVID-19 – Statistika (12 Gusht 2020)
Testime totale 47676
Raste pozitive 6817
Raste të shëruara 3552
Raste Aktive 3057
Humbje jete 208

(Qarku Tiranë 102, Shkodër 33, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1, Gjirokastër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1678
Durrës 367
Shkodër 263
Fier 126
Lezhë 119
Vlorë 115
Korçë 102
Kukës 91
Elbasan 73
Berat 51
Dibër 39
Gjirokastër 33

/Ar.Ha/Fjala.al

Të fundit

Ku do të kandidojë? Rama shuan çdo dyshim: Këtu do të jem edhe pasi të mos jem Kryeministër

Kryeministri Edi Rama, nga Vlora ku ndodhej në aktivitetin për prezantimin e projektit të parkut të ri në Lungomare,...

Ishte vendosur për të hënën, shtyhet dialogu Kosovë-Serbi

Është shtyrë për një afat të papërcaktuar takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Takimi do të zhvillohej ditën e hënë në Bruksel. Lajmin e bëri...

Shënohen 9 viktima dhe 143 raste pozitive me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë  e Veriut nga 1504 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 143 persona duke e çuar numrin total...

Fenomeni i çuditshëm/ Vajza e re ka qarë gjak për më shumë se një javë dhe mjekët nuk e dinë përse

Doris , një adoleshente 15-vjeçare nga Brazili, tashmë është e njohur në të gjithë botën. Ajo është protagoniste e një prej fenomeneve më të...

Rama nga Vlora: Ja pse ngeci aeroporti, puna jonë nuk krahasohet me qeverinë e kaluar

Kryeministri Edi Rama vizitoi ditën e sotme qytetin e Vlorës, ku sqaroi arsyet pse projekti i aeroportit në këtë qytet ngeli në mes, duke...

Lajme të tjera

Web TV