Rusia tha se ka gati vaksinën kundër virusit, reagon me urgjencë OBSH

113 563 lexime

77,367FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) se bashku me autoritetet ruse, jane duke diskutuar për një proces të mundshëm të “parakualifikimit” të vaksinës së Rusisë OBSH-ja është një proces sistematik i cili përcakton cilësinë e një produkti në përputhje me standardet ndërkombëtare dhe ky është një lajm i mirë për të gjithë ata qe janë te infektiuar.

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se:“Ne jemi në kontakt të ngushtë me autoritetet shëndetësore ruse, ndërkohë diskutimet janë duke vazhduar në lidhje me parakualifikimin e mundshëm të OBSH-së për këtë vaksinë”, u shpreh zëdhënësi i organizatës Tarik Jasarevic.
“Parakualifikimi i secilës vaksinë përfshin rishikimin dhe vlerësimin rigoroz të të gjitha të dhënave të sigurisë dhe efikasitetit”, shtoi ai.

Ndryshe, ditë më parë OBSH pati reaguar për vaksinën e Rusisë, ku tha se kjo e fundit duhet t’i aplikojë rregullat sipas standardeve ndërkombëtare për prodhimin e një vaksine.
Presidenti rus Vladimir Putin tha se vaksina, e zhvilluar nga Instituti Gamaleya i Moskës, është e sigurtë, duke shtuar se njëra prej vajzave të tij ishte e kishte bërë vaksinën.

“Unë e di që funksionon mjaft mirë, krijon imunitet të fortë dhe po e përsëris, i ka kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme,” tha Presidenti Putin në televizionin shtetëror.
Francois Balloux, ekspert në Institutin e Gjenetikës pranë University College të Londrës tha se ky ishte një vendim “i pamatur dhe marrëzi”.

“Vaksinimi masiv me një vaksinë të testuar jo në mënyrën e duhur është diçka joetike,” tha ai. “Çdo problem që mund të lindë në fushatën ruse të vaksinimit, do të ishte katastrofik, qoftë për nga efektet negative mbi shëndetin, por edhe sepse do të ndikonte që popullata të mos i pranojë vaksinat.”la.mi/Fjala.al

Të fundit

Sondazhi: 31 mijë banorë të rritur i përkasin etisë greke në Shqipëri

Nisur nga intervista e kryeministrit Rama për televizionin grek “Mega” ku u prekën dhe çështjet etnike  analisti Eduard Zaloshnja...

“Je e bukur si revolucioni”/Dedikimi i pazakontë i një djali për të dashurën

Një shënim jo i zakontë dashurie i një djali kunddrejtë një vajze është lexuar mbi murin rrethues të një banese tek mbi kalimi i...

Ministrja jep lajmin e mirë: Pas 8 javësh në terapi intensive, Indriti mund Covid-19

Ditën e sotme ministrja Manastirliu ka postuar në facebook një lajm të mirë dhe shresëdhënës për të gjithë qytetarët. Ajo ka bërë me dije që...

“Ushtari i mirë Shvejk”/Dokle: Kur Shvejk-un e çuan para komisionit psikiatrik

Mjekja e njohur Anila Dokle ka zgjedhur të shpërndajë në rrjetin social "Facebook" një pjesë nga libri "Ushtari i mirë Shvejk". Dokle ka sjellë në...

Pezullohet pegagogia në SHBA: Uroj që mbështetësit e Trump të infektohen me Covid-19 e të vdesin

Një profesore kolegji në SHBA është pezulluar pasi gjatë një ore mësimi online në internet deklaroi që shpresonte se mbështetësit e Presidentit Trump të...

Lajme të tjera

Web TV