Të flesh si “bebe” edhe gjatë verës përvëluese

113 563 lexime

77,367FansaPëlqeje

Pagjumësia gjatë natës mbetet një problemi i të gjithë njerëzve në stinën e verës. Kur termometri shënon temperatura të larta të gjithve do të na ndihmonin disa këshilla:


1.Përpiquni të krijoni një orar fiks dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo mbrëmje. Përpiquni ta bëni këtë madje edhe në fundjavë.Duke shkuar vazhdimisht në shtrat dhe duke u ngritur në të njëjtën kohë, ne e kushtëzojmë trupin tonë që të ndjekë një model të rregullt gjumi. Kjo lejon orën natyrale të trupit tonë, që quhet ritëm qarkullues , për të ndihmuar në fillimin dhe ruajtjen e gjumit tone në vazhdimësi.

2.Lagini çarçafët me ujë, kështu do të ndjeni më pak vapën.

3.Vishni pizhame të lirshme.
Kjo ju ndihmon të ndiheni më freskët

4. Mos e largoni shishen me ujë që ta ndihmoni veten tuaj gjatë natës në mënyrë që të shuani etjen pa lëvizur nga shtrarti.

5. Fikini të gjitha dritat, që të keni mundësi t’ju zërë gjumi më shpejtë.
Erresira është gjumndjellëse.

6. Flini vetëm, kontakti me njerëz shton dyfish vapën

7 . Krijo një ambient të rehatshëm të gjumit. Sigurohuni që mjedisi juaj i gjumit është i qetë, i errët, i ftohtë dhe i rehatshëm. Studimet tregojnë se gjumi në një mjedis të ftohtë është më i favorshëm për të fjetur. Duke eliminuar zhurmën dhe dritën e tepërt, ne mund të minimizojmë ndërprerjet që mund të na zgjojnë. Përveç kësaj, gjumi duhet të jetë një vend për t’u çlodhur – jo një burim stresi.

8. Përdorni dhomën tuaj vetëm për gjumë
Dhomat e gjumit janë për gjumin dhe për seksin, jo për shikimin e televizionit, për të kënaqur kafshët shtëpiake ose për të bërë punë. Disi, ne kemi arritur të bëjmë dhomën e gjumit një dhomë shumë qëllimore.

Lexo edhe :  Horoskopi, 20 shtator 2020


9.Të gjitha elektronikat duhet të hiqen. Televizionet, sistemet e lojrave, kompjuterët, telefonat dhe pajisjet e ndryshme janë stimuluese dhe shqetësuese për të fjetur. Mos i lejoni ato në dhomën tuaj të gjumit dhe mos i përdorni ato në periudhën e shkurtër para se të shkoni në shtrat. Edhe sasia e vogël e dritës nga ekrani i një kompjuteri në orët e mbrëmjes mund të stimulojë trurin tuaj duke menduar se është koha të zgjoheni.

10. Është gjithashtu e rëndësishme për të hequr kafshët tuaja nga dhoma gjumi pasi ata mund të prishin gjumin tuaj. Së fundi, mos e përdorni dhomën e gjumit si një vend për të punuar, pasi këto aktivitete po stimulojnë dhe do ta prishin gjumin tuaj.

11. Konsumoni ushqim te lehtë.
Shmangni kafeinën, alkoolin dhe nikotinën 4 deri 6 orë para gjumit. Kafeina mund të gjendet në vendet e pritshme si kafe, sode pop ose çaj, por edhe në ushqime të papritura si çokollata. Si stimulues, do t’ju mbajë zgjuar, edhe nëse përdoret gati gjashtë orë para shtratit. Po kështu, nikotina do të prishë gjumin tuaj.

E nëse të gjitha këto do t’i merrni parasysh cilësia e gjumit tuaj do të përmirësohet ndjeshëm me siguri.

Të fundit

Ministrja jep lajmin e mirë: Pas 8 javësh në terapi intensive, Indriti mund Covid-19

Ditën e sotme ministrja Manastirliu ka postuar në facebook një lajm të mirë dhe shresëdhënës për të gjithë qytetarët. Ajo...

“Ushtari i mirë Shvejk”/Dokle: Kur Shvejk-un e çuan para komisionit psikiatrik

Mjekja e njohur Anila Dokle ka zgjedhur të shpërndajë në rrjetin social "Facebook" një pjesë nga libri "Ushtari i mirë Shvejk". Dokle ka sjellë në...

Pezullohet pegagogia në SHBA: Uroj që mbështetësit e Trump të infektohen me Covid-19 e të vdesin

Një profesore kolegji në SHBA është pezulluar pasi gjatë një ore mësimi online në internet deklaroi që shpresonte se mbështetësit e Presidentit Trump të...

Rruga ime

Nga Edison Ypi Te Rruga ime fjala më e sikletshme është "puna", zbavitja më e këndëshme është Fejsbuku, filmi më i bukur është telenovela, muzika...

39-vjeçarja humb jetën në klinikën private, procedohet mjeku dhe infermierja

Policia e Korçës ka proceduar në gjendje të lirë dy persona( me detyrë personel mjekësor) pasi akuzohen se nuk kanë respektuar protokollet mjekësore gjatë...

Lajme të tjera

Web TV