Vaksina ruse anti-Covid, eksperti amerikan shpreh dyshime

113 563 lexime

77,346FansaPëlqeje

Nga dita e parë që COVID-19 u kthye në një problem serioz të gjitha shtetet kanë hyrë në një garë për të zhvilluar sa më parë një vaksinë për këtë virus.

Rusia është shteti i parë që ka deklaruar publikisht se e ka gati atë dhe se ka filluar edhe prodhimin masiv të vaksinës.

Por ajo që pyesin të gjithë është, a do të jetë efikase dhe e sigurt një vaksinë e krijuar pas vetëm 2 muajsh testime.

Eksperti i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, Anthony Fauci ka dyshime për këtë. “ Të kesh një vaksinë dhe të provosh se vaksina është e sigurt dhe efikase janë dy gjëra të ndryshme. Shpresoj, por kam shumë dyshime dhe nuk kam dëgjuar të ketë prova se vaksina e krijuar nga rusët është e sigurt dhe efikase”, tha Fauci. Deklarata e tij është shkëputur nga një interviste ekskluzive me National Geographic, si pjesë e programit, “Të ndalësh pandemitë”, që pritet të transmetohet të enjten.

Gjithashtu ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha për agjencinë e lajmeve Reuters se vaksina ruse nuk ishte testuar mjaftueshëm, dhe se vaksinimi i miliona njerëzve do të ishte i rrezikshëm. “Jam shumë skeptik për atë që po ndodh në Rrusi”, ishin fjalët e Spahn.

Dokumente të zbuluar së fundmi nga Daily Mail tregojnë se vaksina e pagëzuar me emrin “Sputnik”, që Putin i prezantoi botës me krenari është testuar te vetëm 38 persona dhe se efektet anësore të saj kanë qenë të shumta si dhimbje, të vjella etj. Me gjithë skepticizmin disa vende kane nxituar të shfaqin interes për vaksinën ruse, me Izraelin që tha se do ta shqyrtojë atë dhe do të nisë negociatat për ta blerë nëse do ta vlerësojë një produkt serioz. Autoritetet filipinase dhe braziliane pritet gjithashtu të nisin diskutimet me palën rusë lidhur më çështjen./Ar.Ha/Fjala.al

Të fundit

1982, kur Vera Grabocka akuzohej për “Modë të Huaj”

Pakujdesi, paaftësi, nepotizëm, shkelje të moralit komunist… Këto janë vetëm disa nga akuzat që kolegët i drejtonin njëri-tjetrit në...

Nuk ishte infarkt/ Ja e vërteta e vdekjes së 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin

Javën e kaluar shkaktoi shumë polemika në rrjetet sociale për shkak se po tërhiqte zvarrë qenin e tij me makinë. Por vetëm disa ditë...

Komunikimi i të rriturve me fëmijët është baza ku ndërtohet edukimi

Nga Lira Gjika Edukimi është ai proçes njohje dhe të mësuari, që fëmija e realizon vetë nëpërmjet modeleve që mjedisi i ofron. Komunikimi i të...

Qëlloi me armë zjarri drejt tyre/ Policia vret një person në Kosovë

Një person është vrarë nga Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme pas konfrontimit me këta të fundit. Ngjarja ka ndodhur në Prizren dhe mësohet...

Trump do ta shpallë kandidaten për Gjykatën Supreme më 26 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shpallë të nominuaren e tij për zëvendësimin e gjykatëses së ndjerë të Gjykatës...

Lajme të tjera

Web TV