Rrëfehet deputeti i PS-së, Eljo Hysko: Ja si e përjetova lajmin se isha me COVID-19 

113 563 lexime

77,450FansaPëlqeje

“Në momentin kur zbulova që isha me COVID-19, nëse ka një gjë që të paktën mua si të ri më dha shqetësim, ishte pritja e përgjigjes së tamponit të mamasë sime, pasi kisha pasur kontakt me të. Nuk ia uroj askujt që të ketë këtë ankth pritjeje, për rezultatet e familjarëve apo të të afërmve dhe miqve të tij”.

Kështu u shpreh deputeti i Partisë Socialiste, Eljo Hysko, në një intervistë për gazetën “Fjala”, teksa tregon përjetimin dhe shqetësimin që e pushtoi në momentin kur zbuloi se ishte prekur nga virusi i rrezikshëm COVID-19.

Nga Ina Allkanjari

Hysko tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin, por tregon se “lufta” me këtë virus ishte shumë e vështirë dhe shqetësimi nëse ishte bërë burim infektimi për të afërmit e tij, ishte tejet i madh.

Deputeti shprehet se një ndër momentet e vështira lidhej edhe me faktin se virusin duhet ta përballonte i karantinuar i vetëm, në mënyrë që mos të rrezikonte familjarët e tij. Teksa tregon simptomat që iu shfaqën gjatë periudhës që ishte i prekur nga Covid-i, Eljo u bën thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm dhe të rrisin vigjilencën.

Gjithashtu, Hysko bën apel që në momente të tilla të vështira është shumë e rëndësishme të ruhet optimizmi, ndërsa thekson se duhet të jemi psikologjikisht të fortë gjatë përballimit të COVID-19, për të mos i shkaktuar vetes strese të mëtejshme.

Rreth 20 ditë më parë ju u konfirmuat pozitiv me COVID-19. Si e përjetuat lajmin kur morët vesh se ishit prekur nga virusi? 

Kisha rreth 24 orë që po përjetoja disa simptoma të ngjashme të Covid-it dhe vura menjëherë në dijeni autoritetet përkatëse. Më pas u izolova deri në pritje të tamponimit edhe të marrjes së rezultatit.

Të jem i sinqertë, nuk pata panik. Shqetësimi më i madh ishte për familjarët, të afërmit dhe miqtë e mi, nëse isha bërë burim infektimi për ta apo jo. Fatmirësisht, pas tamponimit të tyre, ata rezultuan të gjithë negativë dhe ky ishte një çlirim shumë i madh për mua. Sigurisht, ky është një virus shqetësues.

Të jem i sinqertë, simptomat nuk janë aspak të lehta. Nuk mundet që të mohohet në asnjë lloj rrethane shqetësimi që të shkakton si virus. Realisht ishte një moment që sillte shqetësim. Kontaktova me autoritetet përkatëse, fatmirësisht, mjeku i familjes më bëri një kurë të përshtatshme për rastin tim.

Cili ishte momenti më i sikletshëm gjatë peridhës që ishit me virus? 

Momenti më i sikletshëm ishte izolimi dhe qëndrimi në karantinë. Duke qenë se duhej të qëndroje i karantinuar i vetëm, në mënyrë që mos rrezikoje familjarët. Edhe nga ana psikologjike ky moment ishte i vështirë.

Unë kam qëndruar thuajse 17 ditë i izoluar, deri në momentin që mora përgjigjen e tamponit, negative. Ishte një moment vërtet i vështirë.

Nga momenti që zbulova se isha pozitiv me Covid, deri më sot, kanë kaluar më shumë se 20 ditë.

Si e përjetuan familjarët tuaj kur morën vesh se ishe prekur nga virusi? 

Sigurisht që u shqetësuan, u krijua një situatë e pakëndshme por nuk pati panik. Sigurisht që shqetësimi ekziston, pasi virusi shfaqet i rrezikshëm dhe në forma të ndryshme në individë të ndryshëm.

Lexo edhe :  Si e sollëm në Shqipëri të arrestuar diplomatin Vullnet Thanasi, nipin e Hysni Kapos

Normalisht, çdo gjë është e evitueshme, në momentin që ne marrim masat e duhura dhe kemi kujdesin e duhur për të parandaluar infektimin. Duke marrë parasysh që unë vetë personalisht kam qenë shumë i kujdesshëm dhe përsëri arrita të infektohesha, do të doja t’u bëja thirrje të gjithëve dhe, veçanërisht, atyre që e kanë marrë me mendjelehtësi, që duhet ta marrin shumë seriozisht virusin.

Jo vetëm për çfarë i shkakton shëndetit të tyre, sepse askujt nuk ia uroj të kalojë situatën që kalova unë me COVID-19, por askush nuk do të donte të kishte ankthin e frikës së rezultatit të familjarëve.

Cili ishte personi më i afërt, për të cilin ndjetë më shumë frikë se mund të ishte infektuar me virus, për shkak të kontaktit që mund të kishte pasur me ju? 

Nëse ka një gjë që të paktën mua si të ri më dha shqetësim, ishte pritja e përgjigjes së tamponit të mamasë sime. Nuk ia uroj askujt që të ketë këtë ankth pritjeje, për rezultatet e familjarëve, të të afërmve dhe miqve të tij. Ata mund të kenë edhe sëmundje bashkëshoqëruese, pasi nuk është e thënë që të gjithë të jemi plotësisht të shëndetshëm.

Çfarë simptomash t’u shfaqën gjatë periudhës që ishe i prekur nga virusi? 

Kisha shumë simptoma. Dhimbje të muskujve në të gjithë trupin, dhimbje të kokës ditët e para, më pas u shoqërua me humbje të shijes dhe të nuhatjes totalisht.

Gjithashtu, kisha ethe dhe temperaturë. Fatmirësisht, nuk kisha probleme me mushkërinë dhe me frymëarrjen. Edhe në skanerët që bëra, pasi rezultova negativ me Covid, isha totalisht në rregull me mushkëritë dhe ky ishte fati im i madh që nuk pata pasoja. Por ju siguroj që ato ditë çdokush do të donte t’i evitonte.

Gjatë kohës që qëndruat i karantinuar, përpos simptomave shqetësuese të shëndetit fizik, si mund ta përshkruani gjendjen tuaj emocionale në ato momente? 

Të jem i sinqertë, e vetmja gjë që më mungonte ishte ritmi normal i punës dhe raporti me njerëzit e afërt. Por nuk pata shqetësim psikologjik, duhet ruajtur optimizmi dhe është shumë e rëndësishme që njerëzit të jenë edhe psikologjikisht të fortë gjatë përballimit të COVID-19, për të mos i shkaktuar vetes strese të mëtejshme.

A keni një apel për qytetarët lidhur me COVID-19? 

Gjej rastin t’u bëj thirrje të gjithëve që të rrisin vigjilencën dhe të tregohen më të kujdesshëm. E di që jemi në sezon veror dhe njerëzit kanë kaluar një vit shumë të vështirë, qoftë me tërmetin më pas me pandeminë, apo prej shqetësimeve natyrale që kanë në proceset jetësore.

Por është shumë e rëndësishme që të marrim të gjitha masat e duhura për parandalimin e përhapjes së virusit, të ruajmë qetësinë, si dhe të bëjmë ç’është e mundur, duke respektuar distancimin e duhur dhe duke ruajtur higjienën përballë këtij virusi kaq të rrezikshëm.

Të fundit

Fëmijët që e fillojnë shkollën vetëm

Nga Lira Gjika Në këto ditë te para të shkollës, ku mbizotëron një rrëmujë emocionale, e cila luhatet ndërmjet frikës...

Pastruesja me Co*vid/ Dalin përgjigjet e tamponëve për 10 mësuesit në Kolonjë

Disa ditë më parë pastruesja e shkollës "Papa Kristo Negovani" në Kolonjë rezultoi pozitive me Covid-19. Kjo gjë alarmoi edhe mësuesit e kësaj shkolle të...

Pamje të renda/ Video nga shpërthimi në “Vasil Shanto”

Shpërthimi i sotëm në “Vasil Shanto” tronditi kryeqytetin ku si pasojë e tij ngelën të plagosur drejtuesi i mjetit dhe dy kalimtarë. Pamjet nga vendngjarja...

Rama: Darkë e bukur me Mitsotakis

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në ‘Facebook’ pamjet nga takimi me homologun grek, Kyriakos Mitsotakis. Në foto shihen momentet e takimit të dy kryeministrave, si...

Takimi Rama-Mitsotakis /”Fjala” publikon foto ekskluzive

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Athinë bashkë homologët e tij për të diskutuar çështjet rajonale. Nga pala greke është Eleni Surani, shefe...

Lajme të tjera

Web TV