Teknologjia 5G/ VOA: Shqipëria pjesë e nismës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shqipëria është bërë pjesë e grupit të vendeve që i janë bashkuar nismës së Shteteve të Bashkuara Clean Network (Rrjet i pastër) e cila synon t’i kundërvihet asaj që shihet si një kërcënim afatgjatë ndaj privacisë të të dhënave, sigurisë dhe të drejtave të njeriut nga ana e aktorëve autoritarë, si Partia Komuniste Kineze. Vendet që i janë bashkuar nismës angazhohen që të mbrojnë rrjetet e tyre 5G, ndërsa operatorët e tyre të telekomunikacionit kanë pranuar të përdorin vetëm furnizues të besueshëm.

“Ne të gjithë duhet të qëndrojmë bashkë, duhet të kemi pikëpamje dhe plane të qarta për mënyrën se si duhet të arrijmë objektivat tanë: mbrojtjen e qytetarëve nga çdo kërcënim, mbrojtjen e demokracisë. Vetëm kështu do të jemi më të fortë dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë”, theksoi të enjten në një postim në Twitter ministrja shqiptare e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, ndërsa ripostoi një mesazh të mëhershëm të ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim, e cila shprehej “krenare të shoh Shqipërinë dhe vende të tjera t’i bashkohen SHBA-ve në Rrjetin e pastër për të mbrojtur rrjetet e tyre 5G nga furnizues jo të besueshëm.Një vendim i rëndësishëm strategjik në mbrojtje të infrastrukturës kritike”.

Sekretari amerikan i Shtetit Pompeo po udhëheq një fushatë amerikane në Evropë kundër firmës Huawei dhe kompanive të tjera kineze që administrata e Presidentit Donald Trump i akuzon për ndarjen e të dhënave sensitive dhe informacioneve personale me aparatet e sigurisë të Kinës./VOA/Ka.Li/fjala.al


Të fundit

Arjola Demiri rrëfen arsyen pse është ende beqare: Meshkujt më kanë frikë

Aktorja e njohur, Arjola Demiri, ka rrëfyer detaje të ndryshme nga jeta e saj private. E si pasojë, jeta...

Vodhën energjinë elektrike, arrestohen 58 persona për një muaj

Policia e Shtetit prej kohës ka nisur një aksion me dorë të rreptë lidhur me goditjen e rasteve të vjedhjes së energjisë elektrike. Si rezultat...

20 mijë nxënës ende në klasa kolektive/ Kushi: Subvencionojmë së shpejti 50% të transportit të fëmijëve

Edhe pse klasat kolektive janë përgjysmuar, ende në zonat periferike të Shqipërisë janë 20 mijë nxënës që mësojnë në klasa kolektive. Shifrën e ka...

Reperi i njohur sulmon Matteo Salvinin në ndeshjen Milan-Inter: Shënoi një zezak, si shumë nga ato që ti vret në det

Reperi Ghali sulmoi Matteo Salvinin gjatë derbit Milan-Inter. Të dy ishin të pranishëm në stadiumin San Siro të dielën më 7 nëntor. Të dy, tifozë...

Pas 20 muajsh ndalim, SHBA rihap kufijtë për udhëtarët e vaksinuar

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për vizitorët e huaj duke i dhënë fund një ndalimi 20-mujor të hyrjes për shkak të pandemisë së...

Lajme të tjera

Web TV