Bayern mendon se është perfekte, Barça beson te Messi

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Nëse futbolli do ishte matrica ose bota e lumtur e “Huxley”, Bayern nuk do të kishte rival në këtë Ligë të Kampionëve. Asnjë skuadër në Lisbonë nuk është aq e madhe, e sigurt dhe e përpiktë sa ajo.
Sipas kësaj teorie, loja sonte do të ishte një formalitet, një punë më shumë industriale për rekordin e papërlyer të Neuer , Kimmich , Goretzka , Müller dhe Lewandowski.
Në letër, Barcelona nuk do të kishte një zgjedhje. Sidoqoftë, futbolli është e paqëndrueshëm dhe sentimental.
Nëse Bayern nuk mund të pretendojë fitoren para kohe, kjo është për shkak se ata kanë Barçën përballë të Leo Messit. Dhe kjo ndryshon gjithçka. Ai është lojtari më i kondicionuar në planet, më destabilizuesi dhe talenti i tij e ruan ekuilibrin.
“Do të jetë një lojë e barabartë dhe ne kemi gjithashtu shumë gjëra për të thënë në këtë lojë,” parashikon një ‘Quique Setién’.
Është gjeniu që kërkon të befasojë robotin. Frymëzim i papritur kundrejt besueshmërisë ekstreme. Në një lojë të vetme, në një fushë neutrale, pasioni i momentit mund të mposhtë përsëritjen mekanike që nuk pranon gabime. Ai e di që kur fillon të luajë dhe kalon në ekstazë, ai nuk mund të ndalet.
Liga e Kampionëve është mundësia e artë për të shpëtuar veten. Në të njëjtën mënyrë që një lamtumirë e parakohshme do ta vinte projektin në litarë dhe do të hidhte në erë armëpushimin.
Ndoshta kjo është arsyeja pse trajneri Cantabrian po merr dyshime nëse do të vdesë në këmbë apo të gjunjëzohet për të fituar me forcë. Ai bëri një hap mbrapa kundër Napolit në besimin e tij duke bërë bast për Rakitic dhe duke lënë të lirë Riqui Puig dhe Ansu Fati pa minuta.
Dhe sot ai mund të japë një tjetër nëse sakrifikon dhe heq dorë nga një sulmues për një mesfushor të katërt për të fituar muskuj dhe të punojë me Arturo Vidal. Në këtë kuptim, Griezmann, nënshkrimi më i shtrenjtë i verës së kaluar (120 milion euro), do të ishte viktima në lojën e vitit, i cili thotë pak për planifikimin e Barcelonës.
Dhe nuk është e thjeshtë të mos jesh i frikësuar nga momenti i jashtëzakonshëm i Bayern, një grup që është një bomber, ku gjithçka duket e rregullt dhe e llogaritur. Ai sulmon shumë dhe mirë nga të dy krahët, arrin me shumë lojtarë në zonë dhe është ai me më shumë posedim në Ligën e Kampionëve, me 66%.
Ai e di se çfarë luan aq mirë, saqë tashmë e ka lidh Sanen për sezonin e ardhshëm dhe tashmë ka vendosur që ai nuk do të paguajë Barçën për Coutinho, i cili mund të ekzekutojë skuadrën që e ka nënshkruar nga Liverpool.
“Është një ekip i jashtëzakonshëm. Numrat e tyre e tregojnë atë. Ai është i aftë të presë dhe të mbrojë veten, përfshin shumë njerëz për të sulmuar dhe pason mirë. Ne e dimë atë. Tani duhet të shohim nëse mund të dalim nga presioni dhe t’i lëndojmë ata. Ne të dy do të duhet të mbrojmë, sepse nuk do të ketë një dominues të qartë “, insiston Setién. Bayern mendon se janë perfekte. Barça beson te Messi.

Lexo edhe :  Shpërndante drogë pas punës, policia italiane arreston shqiptarin (EMRI)

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lëkundet sërish Shqipëria, ja ku ishte epiqendra

Prej disa ditësh Shqipëria ka ndjerë lëkundje të ndryshme. Një tërmet 3 ballë është shënuar në orën 16:43 në afërsi të qytetit të Fierit. Nga...

Denoncimi i avokat Cakranit: Në Shqipëri nuk ka ligj për ndalimin e propagandës komuniste

Avokati i njohur Kujtim Cakrani ka bërë një denoncim në rrjetin social Facebook. Denoncimi ka të bëjë me publikimin e librave, fotove apo simboleve të...

Shënohen 2 viktima dhe 106 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit dy pacientë kanë humbur betejën me koronavirusin. Nga 832 tamponë të kryer...

Lajme të tjera

Web TV