Diamanti blu, guri më i rafinuar në botë

113 563 lexime

77,346FansaPëlqeje

Diamanti 45.52 karat “Hope” është sa madhësia e një arre. Nuk është më i madhi në botë ose më i rafinuari, ndër diamantet blu, nuk është as më i madhi. Sigurisht, asnjë perlë tjetër nuk ka një blu kaq të fortë , të thellë dhe të padepërtueshme, sa ajo që rrezatohet nga Shpresa.

Francezi Jean-Baptiste Tavernier, pronari i parë i njohur i diamantit, e përshkroi atë si ‘’një violet të bukur’’. Sot, xhevahiri rrotullohet pa probleme dhe elegante brenda një urne xhami në Muzeun Kombëtar të Historisë së Natyrës në Institutin Smithsonian në Uashington.

Syri i keq
Në shekullin e shtatëmbëdhjetë, Maharajas dhe Rajas që sunduan Indinë adhuruan zbukurimin e tyre me xhevahire dhe gurë të çmuar, duke flakur fuqinë e tyre. Që nga kohërat e lashta, India kishte qenë burimi i vetëm i njohur i diamanteve , dhe në atë kohë tregu më i madh i bizhuterive në botë ishte në Lindje. Diamanti ‘’Hope” e ka zanafillën nga Miniera pjellore Kollur, e vendosur në mbretërinë e Golconda.

Sipas legjendës, mallkimi i perëndisë “hindu” do të binte mbi pronarët e ardhshëm të diamantit
Në fillim të shekullit të 20-të, në gazeta filloi të qarkullojë një legjendë, sipas së cilës Tavernier vodhi diamantin e çmuar nga balli i një idhulli “hindu” , duke kryer një sakrilegj të tmerrshëm. Për hir të tij, mallkimi i perëndisë “hindu” do të binte mbi pronarët e ardhshëm të diamantit. Dhe, në fakt, shumë ishin prekur nga fatkeqësia.

Në 1958, Harry Winston , një tregtar i pasur i argjendarisë amerikane, i dhuroi diamantin Institucionit Smithsonian. Me gjithë vlerën e tij të pallogaritshme, Winston e dërgoi atë me postë, duke depozituar gurin në një paketë të thjeshtë , por duke e siguruar atë për një milion dollarë. James Todd, 34 vjeç, ishte postieri që mori porosinë.

Vetëm një vit pasi ai dorëzoi paketën, Todd pësoi një mori fatkeqësish: një kamion shtypi këmbën, u plagos në një aksident automobilistik, gruaja e tij vdiq nga një sulm në zemër dhe shtëpia e tij u kullot nga flakët. Për fat të mirë, në atë kohë katër fëmijët e saj ishin jashtë shtëpisë. Legjenda e zezë u rrit. Një grup vizitorësh admirojnë diamantin.

Mallkimi që i atribuohet diamantit Shpresa, gjithmonë ka magjepsur publikun e gjerë , dhe dhjetëra libra janë shkruar për këtë temë. Por disa historianë kanë hulumtuar legjendën gjerësisht dhe kanë spikatur shumë personazhe dhe episodet e pamundura. Sigurisht, alarmi është gjithmonë i vërtetë në vetvete. Atë vitw Smithsonian mori letra të shumta duke nxitur institucionin për të refuzuar dhurimin e Winston, nga frika e një mallkimi mbi Amerikën …

E pakonkurueshme dhe blu
Gjatë shekujve, ajo që tani njihet si Shpresa është gdhendur dhe lustruar disa herë , duke zvogëluar madhësinë e saj fillestare. Por ajo ka ruajtur praninë e saj madhështore dhe madhështi të pazakontë.

Jean-Baptiste Tavernier, një tregtar gurësh,në mesin e shekullit të 17-të, ai bëri gjashtë udhëtime në Indi, me të gjitha vështirësitë që udhëtonte në atë kohë. Vite më vonë ai botoi kujtimet e tij, por në shkrimet e tij nuk tregon se si e fitoi diamantin blu.

Tavernier u takua me Louis XIV në Pallatin e Versajës dhe i shiti gurin blu
Të gjitha gurët mbi dhjetë karat që gjendeshin në rajonin Golconda duhej të shkonin te Sulltani, i cili punonte roje dhe spiunë për të siguruar që asnjë të mos zhdukej. Kushdo që dëshironte të përshtatej një diamant mund të përfundonte duke u rrahur apo edhe të humbiste jetën e tij. Francezi mund ta ketë marrë perlën në mënyrë klandestinale , përmes një tregtari.

Në 1812 u shfaq një diamant blu 44 1/4 karatësh në koleksionin e Londoner Daniel Daniel Eliason, një tregtar i pasur me diamante. Shumë besojnë se guri ishte prerë në dy pjesë , dhe se tjetri, 13 3/4 karat, u ankandi në Gjenevë në fund të shekullit të 19-të. Sipas Richard Kurin, ushtrues i detyrës së Rektorit dhe Nën sekretarit për Muzetë dhe Kërkimet në Institutin Smithsonian dhe autor i një vepre mbi diamantin e famshëm, në vitet 1920 dhe 1930 diamanti Eliason mund të ketë qenë në pronësi të mbretit anglez George IV, burri i Karolina e Brunswick.

Henry Philip Hope, nga i cili u emërua, i përkiste një familje të mbarë të tregtarëve dhe bankierëve
Më e dokumentuar është posedimi i gurit nga pronari i tij i rradhës, Henry Philip Hope, nga i cili u emërua. Ai i përkiste një familje të prosperuar të tregtarëve dhe bankierëve nga Amsterdam dhe themeloi në Londër. Në 1851, Henry Thomas Hope, i cili kishte trashëguar diamantin nga xhaxhai i tij , e ekspozoi atë në Panairin Botëror në Londër, të mbajtur në Pallatin e Crystal të sapohapur .
Henri e mbajti diamantin deri në vdekjen e tij, në moshën 54 vjeç. Në vitin 1901, nipi i tij, Lord Francis Hope, vendosi të heqë qafe diamantin dhe ia shiti kompanisë së argjendarisë Joseph Frankel’s Sons & Co. Pas pak, gazetat filluan të botojnë lajme në lidhje me mallkimin e supozuar. Dhe një seri ngjarjesh katastrofike gjithashtu filluan të ndodhin midis pronarëve të diamantit. Tregtari i pasur turk, Selim Habib, e bleu atë dhe e shiti në vitin 1909 një argjendarie pariziane, i cili menjëherë ia dorëzoi vëllezërve Cartier . Po atë vit, anija e Habibit u mbyt nga Singapori dhe tregtari u mbyt në një det të prekur nga peshkaqenë.

Lexo edhe :  Mourinho i trembet Shkëndijës: Me siguri do të jetë shumë e vështirë

Pierre Cartier me gruan dhe vajzën e tij në 1926.
Maj Yohe, ish-gruaja e Lord Francis Hope, me të vërtetë besoi se ajo ishte pjesë e mallkimit. Ajo fajësoi pwr divorcin e saj atw diamant, publikoi një libër, “Misteri i shpresës Diamanti” , dhe lëshoi një film të heshtur, “Hope Diamond Mystery” , në të cilin ajo u shfaq së bashku me një Boris Karloff të ri .

Në vitet 1920, kur ajo ishte në të pesëdhjetat e saj, Yohe vazhdoi të vepronte për të mbështetur veten dhe burrin e saj të ri, John Smuts, i cili ishte me aftësi të kufizuara. Ata u vendosën në New England dhe u përpoqën të rimodelonin një fermë në New Hampshire, duke e shndërruar atë në Inn Diamond Blue, por ajo zuri zjarr dhe u ul në hi.
Legjenda e Cartier
Pierre Cartier dhe dy vëllezërit e tij donin të ndërtonin një perandori të biznesit të argjendarisë të filluar nga gjyshi i tyre në Paris në mesin e shekullit të 19-të. Cartiers ishin pionierë në prezantimin e modeleve të reja në bizhuteri , duke kombinuar stilet orientale me Art Deco. Ata ruajtën marrëdhënie të ngushta me aristokratët indianë dhe arabë dhe mësuan rreth besëtytnive të lidhura me bizhuteri.

Pse perlat na magjepsin?

Diamantet u zbuluan në Afrikën e Jugut në fillim të shekullit të 20-të. Por ndryshe nga perlat legjendare indiane, këto nuk kishin histori tërheqëse, dhe industria e bizhuterive u atribuonte mite atyre që dilnin nga askund. Ishte në këtë kontekst që vëllezërit Cartier zmadhuan historinë e “diamantit të mallkuar” në rastin e Hope, duke ditur rëndësinë e klientëve intrigues dhe argëtues.

Ned dhe Evalyn McLean, të cilët ishin një nga çiftet më të pasura të martuar në Amerikë, ishin klientët e preferuar të vëllezërve Cartier. Më 1910, Pierre Cartier i tregoi Evalyn historinë e diamantit blu ndërsa ajo po udhëtonte në Evropë. Por Evalyn nuk i pëlqeu vendosja, ajo mendoi se ishte shumë modë e modës së vjetër. Pierre Cartier nuk hoqi dorë dhe shumë shpejt mbasi u transferua në New York për të paraqitur diamantin në një mjedis të ri platini, i rrethuar nga 16 diamante të vegjël, transparentë (është ai që ruhet sot).

Ai udhëtoi për në Amerikë duke marrë Shpresa me vete në anije të Lusitania, të njëjtën anije që do të fundoset një nëndetëse gjermane tre vjet më vonë, në 1915, duke bërë që Shtetet e Bashkuara të hynin në Luftën e Parë Botërore. Cartier huazoi xhevahirin në McLeans për një fundjavë të tërë , derisa më në fund Evalyn u tërhoq në diamant. “Vendosa gjerdanin rreth qafës dhe dukej se e lidh jetën time me një fat të lidhur me të mirën ose të keqen”, rrëfeu më vonë miliarderi. Coupleifti e bleu xhevahirin për 180,000 dollarë.

Evalyn Walsh McLean me diamantin Hope në 1914.
Evalyn McLean shfaqi me krenari diamantin në të gjitha llojet e ngjarjeve , pasi ajo nuk besonte se e meritonte mallkimin. Përkundër kësaj, në një rast ai dhe një nga shërbëtorët e tij shkuan në një kishë në Virxhinia për një prift për të bekuar diamantin.
Gjithçka ndryshoi në vitin 1919. Në atë kohë, Vinson, një nga tre fëmijët e tij, në moshën nëntë vjeç, po luante para pronës McLean, afër rrugës. Djali i vogël mori disa shpella nga supi dhe filloi të vraponte, me fat aq të keq sa u godit nga një Ford që po kalonte në atë kohë. Makina po udhëtonte shumë ngadalë, por djali goditi kokën në tokë dhe vdiq brenda disa orësh.

Me.Ra/Fjala.al

Të fundit

1982, kur Vera Grabocka akuzohej për “Modë të Huaj”

Pakujdesi, paaftësi, nepotizëm, shkelje të moralit komunist… Këto janë vetëm disa nga akuzat që kolegët i drejtonin njëri-tjetrit në...

Nuk ishte infarkt/ Ja e vërteta e vdekjes së 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin

Javën e kaluar shkaktoi shumë polemika në rrjetet sociale për shkak se po tërhiqte zvarrë qenin e tij me makinë. Por vetëm disa ditë...

Komunikimi i të rriturve me fëmijët është baza ku ndërtohet edukimi

Nga Lira Gjika Edukimi është ai proçes njohje dhe të mësuari, që fëmija e realizon vetë nëpërmjet modeleve që mjedisi i ofron. Komunikimi i të...

Qëlloi me armë zjarri drejt tyre/ Policia vret një person në Kosovë

Një person është vrarë nga Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme pas konfrontimit me këta të fundit. Ngjarja ka ndodhur në Prizren dhe mësohet...

Trump do ta shpallë kandidaten për Gjykatën Supreme më 26 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shpallë të nominuaren e tij për zëvendësimin e gjykatëses së ndjerë të Gjykatës...

Lajme të tjera

Web TV