Emoji në targat e makinave, ja vendi që po e aplikon

113 563 lexime

77,346FansaPëlqeje

Vermont është një nga shtetet më të vogla të SHBA-ve, por ai mund të ketë nderin të jetë i pari që lejon emoji në targa.
Një projekt-ligj i futur në Dhomën e Përfaqësuesve të Vermontit do t’i lejojë shoferët të shtojnë zgjedhjen e tyre për gjashtë emoji në targat e tyre.

Demokratja Rebecca White prezantoi projektligjin, i cili nuk specifikon se cilat gjashtë emoji do të lejohen.Sipas Emojipedia, aktualisht ka mbi 3,000 emoji.

Ndër më të njohurit janë ;(😂) dhe zemra e kuqe (❤️), e ndjekur nga afër emoji me sy të zemrës (😍).
Për fat të keq, Vermont nuk është gati të lejojë në targa emoji-it së shpejti. Sipas DMV, targa nuk mund të fillojë me “Z”, dhe lejohen jo më shumë se dy numra.

Vermont nuk do të jetë vendi i parë në botë që lejon targat e azhurnuara. Shoferët në Queensland, Australi, mund të shtojnë ndonjë nga pesë emoji të ndryshëm në targat e tyre, raportoi NBC5.

Targa të personalizuara në faqet e internetit të Queensland thonë:”Me pesë karaktere të ndryshme emoji në dispozicion, targa me emoji ju lejon të shtoni pak më shumë personalitetin tuaj me një përzierje prej tre shkronjash dhe dy numrash.”

Me.Ra/Fjala.al

Të fundit

1982, kur Vera Grabocka akuzohej për “Modë të Huaj”

Pakujdesi, paaftësi, nepotizëm, shkelje të moralit komunist… Këto janë vetëm disa nga akuzat që kolegët i drejtonin njëri-tjetrit në...

Nuk ishte infarkt/ Ja e vërteta e vdekjes së 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin

Javën e kaluar shkaktoi shumë polemika në rrjetet sociale për shkak se po tërhiqte zvarrë qenin e tij me makinë. Por vetëm disa ditë...

Komunikimi i të rriturve me fëmijët është baza ku ndërtohet edukimi

Nga Lira Gjika Edukimi është ai proçes njohje dhe të mësuari, që fëmija e realizon vetë nëpërmjet modeleve që mjedisi i ofron. Komunikimi i të...

Qëlloi me armë zjarri drejt tyre/ Policia vret një person në Kosovë

Një person është vrarë nga Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme pas konfrontimit me këta të fundit. Ngjarja ka ndodhur në Prizren dhe mësohet...

Trump do ta shpallë kandidaten për Gjykatën Supreme më 26 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shpallë të nominuaren e tij për zëvendësimin e gjykatëses së ndjerë të Gjykatës...

Lajme të tjera

Web TV