Pas zjarreve të frikshme rifillon jeta në Australi, lindin 9 koala

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Lajm inkurajues për mbijetesën e koalas , një specie që u prek keq nga zjarret e pyjeve që shkatërruan Australinë në fund të vitit 2019 dhe në fillim të këtij viti. Në Parkun Australian Reptile, nëntë këlyshë kanë lindur që hapin shpresë të re për këtë specie që ekspertët tashmë e konsiderojnë të zhdukur deri në vitin 2050.

Parku i ruajtjes së kafshëve në bregdetin qendror të New South Wales njoftoi lindjen e koalas më herët këtë javë. Ndër të ardhurit janë Ember (ember) dhe Ash (hirit), të pagëzuar me këta emra për nder të kafshëve të vrarë nga zjarri.Ata janë koalat e para të lindura pas zjarreve
Kjo lindje masive është përshëndetur me gëzim të madh pasi mund të kthejë një prirje të tmerrshme për koalas . Gjatë zjarreve vlerësohet se vdiqën rreth 30,000 ekzemplarë të kësaj specie.

“Në një epokë kur çdo koalë që lind është një shpresë e re për speciet, është e sigurt të thuhet se ne jemi të gjithë në re,” shpjegojnë ata nga parku. Dhe është se siç kujton drejtori i Parkut, Tim Faulkner , koalat në Australi janë nën një kërcënim serioz.

Ky vend i shenjtë për jetën e egër ka më shumë se 40 koalas dhe qëllimi i tyre ishte që ky numër të rritet çdo vit, diçka që u shkurtua nga zjarret. Aktualisht vlerësohet se vetëm 43,000 koalë mbeten në natyrë .

Me.Ra/Fjala.al

Të fundit

Sërish luftime të ashpra mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Prej 30 vjetësh zien konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorni Karabakut. Tani sërish kanë filluar luftimet,...

“Më shpejt seç e kishim menduar”/ Paralajmërimi i fortë i ekspertëve për valën e dytë të pandemisë

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botën, i është afruar shifrës prej një milion. Pothuajse 33 milionë persona janë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump zbulon prapaskenat: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan (Video)

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka zbuluar një prapaskenë nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.  Në rolin e ndërmjetësit në këtë marrëveshje, ai u...

Horoskopi javor, 28 shtator – 4 tetor 2020

Dashi Puna: Java do të jetë e favorshme për një ekuilibër të arritjeve tuaja të mëparshme profesionale. Ata që ndihen të pakënaqur do të jenë...

Nga vjedhja e varreve deri tek lufta ndaj shtetit/ Të pathënat e Pablo Escobar

Pablo Emilio Escobar Gaviria lindi në qytetin Medejin te Kolumbisë më 1949. I biri i një fermeri dhe një mësuese të shkollës fillore, Pablo...

Lajme të tjera

Web TV