Radhët e gjata në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Po i vonon bërja e tamponëve

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Prej dy ditësh vijon e rënduar situata në pikën kufitare të Kakavijës, ku mijëra qytetarë janë të detyruar që të presin në radhë për të kaluar në vendin fqinj Greqi.

Temperaturat e larta e bëjnë më të vështirë pritjen pasi mes tyre ka dhe njerëz me probleme shëndetësore, të cilët janë detyruar që të kthehen dhe të marrin ndihmë mjekësore.

Ndërkohë duke iu përgjigjur interesimit të Abc News në lidhje me situatën kaotike në Kakavijë, Ministria e Jashtme shpjegon se kanë kontaktuar me palën greke dhe është konstatuar se vonesat nuk shkaktohen nga policia, po prej autoriteteve shëndetësore.

Ndër të tjera ministria bën me dije se gjatë ditëve të fundit kalimi lejohet vetëm në orarin 06:00 deri 22:00 ora shqiptare.

Ndërkaq, në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavijë, ka fluks të shtuar dhe qytetarët janë detyruar të presin me orë në radhë, si pasojë lëvizja po ecën shumë ngadalë, pasi nga ana e autoriteteve greke po kryen testimeve masive.

“Është realizuar takim me drejtues të palës greke dhe theksojmë se problemi në lëvizje nuk krijohet nga autoritetet policore greke apo ato doganore, por nga autoritetet shëndetësore në Pikën e Kalimit Kufitar të palës greke.

Teksa në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, puna vijon normalisht. Në Pika Kufitare të tjera, pala Greke nuk kryen procedura hyrje/dalje, për mjete dhe shtetas, por procedon vetëm raste urgjente”, thuhet në përgjigjen e ministrisë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lëkundet sërish Shqipëria, ja ku ishte epiqendra

Prej disa ditësh Shqipëria ka ndjerë lëkundje të ndryshme. Një tërmet 3 ballë është shënuar në orën 16:43 në afërsi të qytetit të Fierit. Nga...

Denoncimi i avokat Cakranit: Në Shqipëri nuk ka ligj për ndalimin e propagandës komuniste

Avokati i njohur Kujtim Cakrani ka bërë një denoncim në rrjetin social Facebook. Denoncimi ka të bëjë me publikimin e librave, fotove apo simboleve të...

Shënohen 2 viktima dhe 106 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit dy pacientë kanë humbur betejën me koronavirusin. Nga 832 tamponë të kryer...

Lajme të tjera

Web TV