Shënohen temperaturat më të të larta në histori për Belgjikën

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Belgjika përjetoi javën më të nxehtë në historinë e saj meteorologjike, kështu është  raportuar nga David Dehenauw, raportuesi më i famshëm i motit në vend.

“ Ka qenë java më e ngrohtë që nga viti 1883 me një temperaturë mesatare maksimale prej 33,5 gradë celsius (92,3 Fahrenheit) e regjistruar midis 6 dhe 12 gushtit nga stacioni vëzhgues mbretëror në Uccle” ky është shpjegimi shpjegoi kreu i parashikimit të motit në Institutin Meteorologjik Mbretëror në një postim në Twitter.

Rekordi i ri u tejkalua me 0,1 gradë celsius më shumë se temperatura maksimale javore e mëparshme nga viti 1976.

Së bashku me pjesën tjetër të Evropës Perëndimore, Belgjika ka qenë duke përjetuar valë të nxehtë që nga 4 gushti. Deri para disa kohësh, Belgjika ka qenë e njohur për klimën e saj oqeanike me verë të freskët.

Përfshirë këtë verë aktuale, vetëm 41 valë nxehtësie kanë goditur vendin që nga viti 1901, nga të cilat dhjetë ndodhën në dekadën e kaluar për shkak të ndryshimit të klimës.

ru.do/ Fjala

Të fundit

Sërish luftime të ashpra mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Prej 30 vjetësh zien konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorni Karabakut. Tani sërish kanë filluar luftimet,...

“Më shpejt seç e kishim menduar”/ Paralajmërimi i fortë i ekspertëve për valën e dytë të pandemisë

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botën, i është afruar shifrës prej një milion. Pothuajse 33 milionë persona janë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump zbulon prapaskenat: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan (Video)

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka zbuluar një prapaskenë nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.  Në rolin e ndërmjetësit në këtë marrëveshje, ai u...

Horoskopi javor, 28 shtator – 4 tetor 2020

Dashi Puna: Java do të jetë e favorshme për një ekuilibër të arritjeve tuaja të mëparshme profesionale. Ata që ndihen të pakënaqur do të jenë...

Nga vjedhja e varreve deri tek lufta ndaj shtetit/ Të pathënat e Pablo Escobar

Pablo Emilio Escobar Gaviria lindi në qytetin Medejin te Kolumbisë më 1949. I biri i një fermeri dhe një mësuese të shkollës fillore, Pablo...

Lajme të tjera

Web TV