test

Psikologia apel prindërve: Të ushqesh fëmijët me zor, është dhunë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Psikologia dhe pedagogia, Lorela Garuli ka reaguar përmes një statusi në ‘Facebook’ mbi mënyrën e gabuar të ushqimit të fëmijëve nga prindërit. Ajo është shprehur se fëmijët nuk duhet të ushqehen me zor dhe se ky veprim është një formë e pastër e shkeljeve të kufijve.

Postimi i plotë:

Të ushqesh fëmijët me zor, është DHUNË

Të ndjekurit e fëmijës gjatë gjithë ditës me lugë nga mbrapa për të mbaruar pjatën, nuk është gjë tjetër veçse ankthi i prindit, nevoja e tij për kontroll dhe ideja e gabuar se fëmijët e shëndoshë janë më të shëndetshëm.
Ushqimi nuk mund të jetë një formë kërcënimi (po nuk mbarove pjatën, nuk do të dalësh), apo përforcimi pozitiv (po mbarove zarzavatet, do mund të hash çokollatën).

Të ushqyerit e fëmijëve kundra urisë apo dëshirës së vet, është një formë e pastër SHKELJEJE E KUFIJVE; është stomaku i fëmijës, jo i prindit!

Ka.Li/fjala.al

Të fundit

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Lajme të tjera

Web TV