VIDEO/ Rënie e tmerrshme, çiklisti bie nga ura gjatë garës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

I riu belg Remco Evenepoel (20 vjeç), një nga premtimet më të mëdha për të ardhmen e çiklizmit, ka pësuar një rënie të tmerrshme këtë të shtunë gjatë garës në Lombardi dhe u desh të merrej nga ambulanca për t’u transportuar në spital.

Me më pak se 50 kilometra larg, Evenepoel, ai ishte në grupin drejtues të garës teksa ra në zbrazëti nga një urë guri, në zbritjen e Muro di Sormano. Evenepoel humbi kontrollin e biçikletës, goditi urën dhe u zhduk në zbrazëti. Çiklisti belg fatmirësisht shpëtoi dhe u dërgua në një ambulancë rreth njëzet minuta pas aksidentit.

Të shtunën vonë, ekipi i Deceuninck raportoi se në ekzaminimet mjekësore zbuloi një frakturë të legenit dhe një kontuzion pulmonar, i cili do ta detyrojë çiklistin të rrijë për një periudhë të gjatë shërimi. Pritet që këtë të dielë ai të transferohet në vendin e tij.

Evenepoel është një nga shpresat e mëdha të çiklizmit belg dhe ishte favoriti i shkëlqyeshëm për triumfin në këtë garë. Vetëm këtë sezon, përkundër rinisë së tij, ai ka luajtur katër gara në skenë (San Juan, Algarve, Burgos dhe Poloni) dhe ka fituar të katër.

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Ndeshje e luftuar në “San Mames”, mbyllet në barazim pa gola sfida Bilbao-Barcelona

Barazim pa gola në takimin Athletic Bilbao-Barcelona. Sfida e luajur në “San Mames” prodhoi dëmtime dhe fare pak raste...

VIDEO/ Napoli mposht Juventusin dhe merr fitoren e dytë radhazi në Serie A

Fitore dramatike e Napolit përballë Juventusit. Kampionët në fuqi të Italisë triumfuan 2-1 në “Diego Maradona”. Kvicha Kvaratskhelia dhe Giacomo Raspadori shënuan golat e...

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

Lajme të tjera

Web TV