Prerja e buzëve në moshën 12 vjeçare, historia e veçantë e grave të fisit Suri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fotografitë e marra nga Raúl Barrero, 39 vjeç, nga Alicante, Spanjë , tregojnë matriarkë të fisit të veshur me pllaka balte teksa pozonin për portrete në Kibish, Lugina e Omo, Etiopi.
Një fotografi tregon një grua që heq pllakën e saj prej balte për të shfaqur buzët e saj të zgjatura pas shumë vitesh.

Një tjetër fotografi tregoi një grua të moshuar që pi duhan ndërkohë që kishte një pllakë dhjetë inç në buzë.

Përdoret si simbol i statusit, sa më e madhe të jetë pllaka e buzëve, aq më shumë lopë mund të kërkojë babai i vajzës në pajë, kur vajza e tij martohet – bagëtitë janë jashtëzakonisht të rëndësishme për popullin Suri si një shenjë pasurie.

Në pubertet, shumica e vajzave të reja kanë hequr dy dhëmbët e tyre të poshtëm në mënyrë që ta kenë më të thjesht për të vendosur pllakën në buzën e poshtm, kjo zakonisht ndodh një vit para se të martohen.

Ndonjëherë edhe katër dhëmbë hiqen për të lejuar të futet një pllakë më të madhe,pasi besohet se madhësia përfaqëson rëndësi sociale dhe ekonomike për fisin.
Gratë dhe fëmijët në fis gjithashtu shpesh dekorojnë veten me modele balte të bardha, dhe lule në kokë.

Populli Suri Baale jeton në perëndim të Luginës Omo, Etiopi dhe ndajnë një gjuhë të ngjashme me grupet etnike Chai dhe Timaga. Në mënyrë kolektive, ato njihen si Surma.

Jashtë këtyre dy fqinjëve të ndryshëm politikisht dhe territorialisht, ata nuk kanë asnjë kontakt me botën e jashtme dhe janë mbi 60 milje larg nga qyteti më i afërt i Arba Minch, Etiopi.

Shumë pak madje e dinë ndonjë amare, gjuhën zyrtare të Etiopisë. Grupet Suri ndajnë një kulturë të ngjashme, dhe shfaqin lidhjet shoqërore dhe historike me grupet Mursi dhe Me’en.
Lugina Omo është shtëpi e tetë fiseve të ndryshme me një popullsi kolektive prej 200,000 njerëz.

Lexo edhe :  Katër anije me grurë dhe vaj luledielli nisen nga Ukraina, 2 do të ankorohen në Turqi

Raúl përdori një Canon EOS 5D Mark III për të kapur fisin që janë të njohur për traditat dhe ritualet e tyre jashtëzakonisht të dhimbshme./St.Su/Fjala.al


Të fundit

Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin...

Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë...

FBI kontrolle në shtëpinë e Trump, flet prokurori i përgjithshëm: E urdhërova unë

FBI ka hyrë në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump për të bërë kontrolle por ende nuk dihet arsyeja e kontrollit. Mbi ngjarjen ka folur vetë...

Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”. Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të...

Ishte i shpallur në kërkim, arrestohet ish-shefi i policisë së Dhërmiut!

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit. Bode është dënuar me 12...

Lajme të tjera

Web TV