Alarm në burgjet greke, 27 shqiptarë të vdekur në 32 muaj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazetari i njohur shqiptar, Shpëtim Zinxhiria, i cili jeton në Greqi ka ndarë së fundmi në faqen e tij personale në ‘Facebook’, se shqiptarët në burgjet greke jo vetëm diskriminohen, por edhe vriten.

Zinxhiria shkruan se në vetëm 32 muaj kanë humbur jetën 27 shqiptarë në burgjet greke. Një ngjarje tjetër e rëndë është regjistruar ditën e sotme në burgun e Koridallos, ku në 45 vjeçar nga Fieri, baba i tre fëmijëve ka varur veten për arsye ende të paqarta.

Sipas gazetarit vetëm në 2020 kanë vdekur 7 shqiptarë në burgjet greke në rrethana misterioze. Ndërsa për vitin 2018 humbën jetën 9 të dënuar dhe në 2019 u shënuan 11 vdekje të shqiptarëve që vuanin dënimin në shtetin helen.

Gazetari Zinxhiria i bën thirrje shtetit dhe kryeministrit Rama që të ndalë ngjarjet e dhunshme ndaj shqiptarëve në burgjet greke, të cilat kanë arritur deri në humbje jete./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Dhunon dhe dhuron përqafime/ Pasagjeri i dehur humb kontrollin në bordin e avionit (Video)

Pasagjerët e linjës ajrore Ryanair shpërthyen në brohoritje kur një i ri i dehur u arrestua pasi goditi me...

BE: Nuk po i themi Kosovës çfarë të bëjë, por të rreshtohet me ne

Bashkimi Evropian ritheksoi të martën qëndrimin për statusin e Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve, ndërsa keqardhjen për vendimin e Kosovës që të...

Vaksina e Oksfordit besohet se mund të parandalojë përhapjen e COVID-19

Vaksina kundër koronavirusit, e krijuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZenenca, mund të rezultojë me rënie “të konsiderueshme” të përhapjes së virusit, kanë...

Kanadaja do të prodhojë vaksina deri në fund të vitit 2021

Kanadaja thotë se ka nënshkruar një marrëveshje të mundshme me firmën e vaksinave amerikane Novavax për të prodhuar miliona doza të vaksinës së saj...

Lajmet e këqija për Tean nuk kanë të ndalur, ja çfarë i ndodhi

Pasi zyrtarizoi lidhjen me Beartin, nuk përfundojnë lajmet e këqija për Tea Trifonin. Ish-konkurrentes së Përputhen i është mbyllur llogaria në YouTube dhe në Instagram. Para...

Lajme të tjera

Web TV