test

“E kam si çunin tim”/Pediatrja: Kjo shprehje e edukatoreve nuk e qetëson fëmijën, por i shton pasigurinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pediatrja e njohur Lira Gjika përmes një statusi në rrjetet sociale, shprehet se shprehja e edukatoreve dhe dadove: “Mos u bëj merak, unë e kam si çunin tim”, nuk e qetëson fëmijën, por përkundrazi e shton pasigurinë, që ndjen fëmija kur shkëputet nga nëna.

Sipas pediatres, fëmija kur dëgjon këtë shprehje mendon që nëna e tij nuk e do dhe do ta lërë me këtë gruan tjetër.

Postimi i plotë:

“Mos u bëj merak, unë e kam si çunin tim”. I thotë dadua apo edukatorja nënës të fëmijës, për ta qetësuar dhe siguruar që e mban mirë fëmijën, që i është bësuar. Dadua apo edukatorja, vertetë mund ta mbajnë mirë fëmijën, por shprehja, që ato përdorin nuk e qetëson fëmijën, por përkundrazi e shton pasigurinë, që ndjen fëmija kur shkëputet nga nëna. Sa do i vogël të jetë fëmija, kur shkëputet nga nëna i rritet shkalla e ankthit. Ai nuk e kupton pse nëna e çon në çerdhe apo kopësht. Pse duhet ta mbajë një njeri, që nuk e njeh. Këto pikpyetje te fëmija provokojnë gjëndje alarmi. Dhe kur shtohen dhe shprehje të tilla të pakujdesshme, që mbase nënën e qetësojnë, por fëmijën vetëm e trembin. Fëmija kur dëgjon këtë shprehje, që “e dua si fëmijën tim”, mendon,që nëna e tij nuk e do dhe do ta lërë me këtë gruan tjetër. Kini kujdes prindër, të rritur, zgjidhini fjalët jo vetëm për tu qetësuar vetë, por edhe për të mos rritur shkallën e ankthit të fëmijës. Me ankthin nuk bëhet shaka. Lira Gjika

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Çmimi letrat Kadare 2024, shkrimtari i ri Dionis Prifti shpallet fitues me shumicë votash

Dionis Prifti shpallet fitues i edicionit të dhjetë të Çmimit letrar KADARE 2024, me romanin “Dy javë nën balonë” Në...

Iu gjetën 19 doza kokainë dhe 2 mijë € cash, arrestohet në Milano reperi shqiptar 

Një reper shqiptar i njohur me emrin Daxter, është arrestuar nga policia italiane në Milano, pasi shpërndante kokainë. Sipas mediave italiane, pasditen e 20 qershorit,...

Veliaj me socialistët: I shohim njerëzit në sy për punët e bëra dhe premtimet e mbajtura

“Fakti që rritemi çdo vit në Laprakë, i dedikohet punës së palodhur”. Kjo ishte deklarata e Drejtuesit Politik të PS për Qarkun e Tiranës,...

Ben Affleck më në fund zbulon pse është gjithmonë i trishtuar nëpër foto

Shumë prej fotove të tij janë bërë meme për shkak të portretit të trishtë që shpesh Ben Affleck shfaq në foto të shkrepura nga...

Fier/ Paradë mjetesh bujqësore, festë për grurin në Pojan

E bërë tashmë traditë, është festuar në fshatin Pojan të Fierit, “Festa e Grurit”.  Aktiviteti i cili përkon edhe me korrjen e grurit nga...

Lajme të tjera

Web TV