Video/ Turp, në Gjirokastër turistëve të huaj u serviren librat e Enver Hoxhës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Po flasim për Enver Hoxhën, për atë që instaloi në Shqipëri për 45 vite me radhë diktaturën, nga i cili vuajtën 100 mijë shqiptarë, ku u përndoqën, pushkatuan, persekutuan, burgosën e përdhunuan.

Por pavarësisht kësaj në pazarin e Gjirokastrës shumë turistëve të huaj që kanë zgjedhur këtë qytet për të vizituar u serviren librat që flasin për Enver Hoxhën.

Kjo është bërë e ditur përmes një video të postuar në rrjetin e tij social Facebook, nga avokati i njohur shqiptar Kujtim Cakrani.

“Në pazarin e Gjirokastrës helmojnë turistët e huaj me librat e shokut Enver dhe aktivitetin e tij terroristë! “Popull me sindromën e Stocholmit””, shkruan avokati Cakrani.

Sipas të dhënave zyrtare nga institucionet e Shqipërisë, gjatë regjimit komunist 59.009 shqiptarë u internuan në kampe përqendrimi, 7.022 humbën jetën gjatë internimit, 34.135 shqiptarë u burgosën si të dënuar për arsye politike, 984 shqiptarë kanë vdekur në burgjet e regjimit, 6.027 shqiptarë janë vrarë gjatë regjimit komunist në Shqipëri, ndërsa rreth 6.000 rezultojnë si të zhdukur.

Ndërkohë, u dëbuan nga qytetet kryesore dhe zonat kufitare me dhjetëra e mijëra banorë, të cilët konsideroheshin si kundërshtarë apo të rrezikshëm për regjimin, ndërsa u ekzekutuan edhe ata persona që tentonin të kalonin ilegalisht kufirin për t’u arratisur nga vendi./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

“Portet, energjia, digjitalizimi”, ministria e Infrastrukturës tregon projektet që do të financohen

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka bërë publike projektet që do të financohen dhe do të mbështeten nga buxheti...

Punime në rrjet, ja cilat zona të Tiranës do të jetë nesër pa drita

Disa zona të kryeqytetit do të jenë pa energji elektrike të hënën, përgjatë 2 orëve të drekës. OSHEE njofton se do të kryhen punime në...

“Vdekjen e burrit e mësova nga interneti”/ Vanessa Bryant padit policinë: Shpërndanë fotot si të ishin ‘kafshë në rrugë’

Vanessa Bryant, e veja e Kobe Bryant, tha se mësoi për vdekjen e burrit të saj duke parë njoftimet "RIP Kobe" në telefonin e...

Bebe Rexha çudit me deklaratën e saj: Muzika arabe më ngjan me atë shqipe

Këngëtarja shqiptare më famë botërore, Bleta Rexha e njohur me nofkën “Bebe”, është mjaft aktive në platformat e rrjeteve sociale, ku publikon fotografi e...

“U vetëplagosa nga xhelozia”/ Gruaja nga Tirana mbron bashkëshortin, fqinjët i bëjnë “gropën”

Një grua në Tiranë u përpoq ta shpëtonte nga hetimi bashkëshortin e saj, duke u justifikuar se frakturat në fytyrë dhe në trup i...

Lajme të tjera

Web TV