test

Zbulohen emrat, cilët shqiptarë do emërohen zv.Kryeministër i Parë dhe Ministrër i Jashtëm në Maqedoni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas disa ditësh negociatash, kreu i LSDM-së, Zoran Zaev dhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti shpallën dje marrëveshjen për bashkëqeverisje në Maqedoninë e Veriut.

Ndërkohë që janë mësuar dhe dikasteret ministrore që do të drejtoj Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) e udhëhequr nga Ali Ahmeti.

Burime të ‘Euronews’ brenda BDI-së emrat e drejtuesëve të dy diskastereve të rëndësishme, atë të Zëvendës Kryeministrit të Parë dhe të Ministrit të Punëve të Jashtme.

Postin e Zëvendës Kryeministrit të Parë do ta mbajë Artan Grubi, ndërsa Bujar Osmani pritet të drejtojë Ministrinë e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut.

Tashmë është zyrtare se BDI-ja e drejtuar nga Ali Ahmeti do të udhëheqë këto dikastere:

  • Ministrinë e Punëve të Jashtme
  • Ministrinë e Financave
  • Zëvendës Kryeministër i parë dhe Ministër për sistem politik
  • Ministrinë e Shoqërisë Informative dhe Administratës
  • Ministrinë i Ekonomisë
  • Ministrinë e Ambientit Jetësor
  • Kryeministrin në 100 ditëshin e fundit të Qeverisë 2020-2024

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV