Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Çfarë duhet të dini në përplasjet shqiptaro – serbe në futboll….

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Adriatik Riza Dosti

Nga kupat e Europës i kemi eleminuar ne në 2 raste…ndërsa me kombëtaret janë ata dominues…

Natyrisht që përplasja në turin e 2 të Champions League mes kampionëve të Shqipërisë, Tirana dhe asaj të Serbisë, Crvena Zvezda ka ngjallur reagime e komente të shumta sidomos mes tifozerive përkatëse..mediave sportive e politike ku si gjithnjë serbët janë të parët që kërkojnë të ndezin urat e zjarrit…e pse jo edhe mes vetë politikës që në rastin konkret nuk mund të rrijë dot pa future hundët edhe tek futbolli…

Personalisht (edhe pse vështirë që tensioni sidomos mediatiko – politik ti shpëtojë dot një përplasje të tillë )…do të lusja e do të uroja që Tirana e Zvezda të luajnë futboll pa kurrfarë veshje pasioni të sëmurë politik…pavarësisht se këtë radhë ndeshja luhet në kryeqytetin e shqiptarëve dhe serbët këtë lloj shorti kanë nisur ta ngjyrosin si zakonisht me lloj-lloj fantazish të sëmura të tyret duke i fryrë borive të mërive të hershme e historike shqiptaro-serbe ndër dekada…

Të martën e 25 gushtit 2020 do të uroja nga thellësia e zemrës të fitonte dhe kualifikohej Tirana…por nëse Crvena Zvezda luan më mirë se ne dhe e meriton fitoren nuk ka asnjë arsye përse në shqiptarët aq më shumë në shtëpinë tonë ti shajmë, ti fyejmë, ofendojmë e tu japim mundësinë që të na quajnë sherrxhinj, provokatorë, luftë-dashës etj etj…sepse dihet që serbët nga natyra Kodrën e bëjnë Mal dhe Përroin e bëjnë Lum..dhe Kopilin ta lënë në Derë…

Nuk po ndalem gjatë në ballafaqimet e shumta shqiptaro-serbe në futboll të cilat nisin me ndeshjen miqësore të 22 shtatorit 1946 zhvilluar në Shkodër dhe fituar nga kuq e zinjtë 5-0..kundër Malit të Zi…në të parën ndeshje të Kombëtares së tyre…ndeshje kjo arbitruar nga i pari Gjyqtar Ndërkombëtar i Shqipërisë i nderuar respektuari, qytetar e patriot brilant i Shkodrës, Qazim Dervishi…

E as kam ndërmend te ri-komentoj atë c’ka politika jone perdhosese kombëtare beri ne ndeshjen e kthimit te 8 Tetorit te 2015 ne Elbasan ku Serbet e gjeten shesh me lule gjithçka dhe fituan lehtësisht 2-0 ndaj Kombëtares sonë…

As po shkruaj me për atë skandal te pa pare ne historinë e futbollit europian ne ndeshjen e ndërprere ne minutën e 42 [ kur rezultati ishte 0-0 ]… ne pjesën e pare ne Beograd ne ate mbrëmje tragjike te 14 Tetorit te 2014 … e ku me pas pas gjithë asaj c’ka ngjau Shqipëria do ta fitonte ndeshjen ne tavoline 3-0 e me pas do te shkonte për ne Finalet e France 2016…

Te pa harruara mbeten ndeshjet Shqipëri – Jugosllavi te vlefshme për Kampionatin Ballkanik ku ne 1946 ata na mundin ne Tirane 3-2 pavarësisht faktin se ne do te shpalleshim Kampione te Ballkanit…dhe një vit me pas po për te njëjtin aktivitet te asaj natyre e po ne Tirane na mundin 4-2….

Per te ardhur tek viti 1948 ku Shqipëria barazon 0-0 ne Beograd ne Kampionatin e Ballkanit dhe te Europes Qendrore …aktivitet ky i cili për shkak te politikes u la ne mes… e ku Shqipëria ishte ne krye te klasifikimit… pasi kishte mundur edhe Rumaninë ne Bukuresht 1-0 …dhe kish barazuar me Hungarinë e famshme 0-0…

Ne 1967 teksa ishin ne te njëjtin grup edhe me RFGJ …jugosllavet e famshëm asokohe na mundin ne Tirane ne 14 Maj te atij viti 2-0…dhe ne 12 Tetor 4-0 ne Beograd…ndeshje këto te vlefshme për eliminatoret e kampionatit te pare europian te futbollit …

Keto janë ballafaqimet tona me Kombëtaret ku jugosllavet ne 7 ndeshje zyrtare me Shqipërinë kane 5 fitore, 1 barazim dhe nje humbje ne tavoline …[ nuk kam përfshire këtu ndeshjet e me- pareshme por edhe te me -pasme miqësore apo qofte edhe zyrtare me Malin e Zi, me Kroacinë, me Maqedonine, me Sllovenine e Bosnje Herzegovinen …ku bilanci është aty -aty e pothuajse i barabarte sikurse edhe perpasjet mes ekipeve shqiptare e atyre te ish Jugosllavisë ne Kupat Ballkanike ku gjithashtu bilanci është pothuajse i barabarte ]….

Por me duhet t’ju rikujtoj te gjithëve …se kjo Crvena Zvezda ka luajtur ne Tirane qe ne vitin e pare te themelimit te saj teksa ne 1945 do te vinte nen emrin e Rinise çlirimtare te Jugosllavisë e do te ndeshej me Tiranen tone qe përfaqësonte Rininë çlirimtare te Shqiperise…një ndeshje miqësore kjo e fituar nga jugosllavet 5-2…

Vite me vone…ne edicionin 1987/88…duke e eliminuar qe ne turin e pare te Kupes UEFA …Partizanin e Beogradit …Flamurtari ynë do te trondiste kancelerite kontinentale te futbollit… jo thjesht për rrezultatet …2-0 ne Vlore dhe teksa edhe siguron kualifikimin edhe pse mundet 2-1 ne Beograd pas atij goli spektakolar e te pa harruar te Sokol Kushtes…por mbi te gjitha per lojen e shkelqyer qe shqiptaret vijuan me tej duke mundur edhe gjermano-lindoret e Vismut Aue …e deri edhe Barcelonën e famshme e duke u ndalur për here te pare ne historinë e tyre te pjesëmarrjeve ne kupat e europes ne Turin e 3 !
Plot 20 vjet me vone po ne kupen UEFA …nje tjeter skuader shqiptare do te eliminoje nje tjetër ekip te ish Jugosllavisë tashme te quajtur Serbi…

Lexo edhe :  Ku dinë ata se kishin djegur flamurin?

Eshte Besa e Kavajes qe pas dy barazimeve 0-0 dhe 2-2 eliminon qe ne turin e pare te edicionit 2007 /08 skuadren serbe te Novi Beogradit…Bezanija…

Nderkohe ne Europa League ne sezonin 2017 / 18 …Skenderbeu yne vec Dinamos se Zagrebit dhe Dinamos se Kievit luajti ne te njejtin grup , me shume dinjitet e krejtesishit si i barabarte edhe me Partizanin e Beogradit 0 – 0 ne fushen tone dhe u mundem 2-0 ne Beograd…

Pra ne ballafaqime europiane …shqiptaret kane 1 fitore, 3 barazime e 2 humbje… por edhe 2 kualifikime…dhe keto lloj statistikash ben mire ti dije edhe krenaria e futbollit te ish Jugosllavise se djeshme e te Serbise se sotme Crvena Zvezda…

Por ne duhet te jemi me kembe ne toke dhe te mos bejme krahasime idiote mes Dinamos se Tbilisit dhe Cr. Zvezdes pasi hendeku kualitativ e cilesor e sidomos profesionist mes tyre sot per sot eshte teper i madh…e dukshem anon nga serbet…qe vec te tjerash kane ne perberjen e tyre edhe 12 lojtare te huaj ku zakonisht gjysma e tyre jane ne formacionin baze te ekipit dhe shpesh bejne diferencen ne loje e ne rrezultat…

Eshte nje ndeshje e vetme…dhe ne duhet te shfrytezojme avantazhin e fushes sone, moralin e anen pozitive psikollogjike pas fitores e kualifikimit ne Tbilis, te bejme lojen tone pa e mbivleresuar por edhe pa e nevleftesuar kurresesi kundershtarin …thjesht te luajme mundesite e shanset tona reale…per fitore e kualifikim…natyrisht duke u lutur qe te kemi edhe pak fat ne anen tone … si dhe duke besuar tek nje arbitrim i ndershem, korrekt e profesional prej gjyqtarit suedez Kasper Sjoberg te cilit i eshte besuar ky takim….

Ne jemi Tirana…krenaria e futbollit shqiptar skuadra rekordmene kampione e trofe -fituese ne historine e futbollit tone… ku ne vitrine kemi permbi 55 Trofe… e 25 Tituj kampione… e 16 Kupa te vendit…por edhe ata jane Crvena Zvezda krenaria e futbollit te ish Jugosllavise e te Serbise se sotme …ku krenohen me …58 Trofe ne historine e tyre…31 Tituj Kampione, 24 Kupa …e mbi te gjitha 2 finale Europiane …njehere Kampione te Europes ne 1991…finaliste te Superkupes europiane po kete vit…fitues te Kupes Interkontinentale po ne 1991…etj etj qe natyrisht jane krenari e vertete futbollistike per cdo klub europian …

Une mund te them pa hezitim se Crvena Zvezda ka qene e mbetet [pa perzjerjen e politikes ne mes te cilen serbet e kane shfrytezuar negativisht ne extrem]… nje nga skuadrat – krenari te Ballkanit… ku Yje te vertete te futbollit te saj nder vite mbeten te admiruar edhe sot e kesaj dite per ate c’ka dhane ne fushen e lojes e per talentin e tyre te rralle…ku Xhaici me shoke s’kane fare nevoje per komente te teperta…
Ndaj do me pelqente fort qe te luhej futboll i vertete dhe aspak politike e piset…

Nese nuk i do e nuk i pelqen serbet… [ dhe realisht ne shqiptaret kemi vertet aresye teper te forta e te perligjura historiko-politike te mos i duam e te mos i respektojme ata sic duhet te ndodhe vecmas mes fqinjesh [… fati e nje short sportiv ti sjelle ata balle per balle…ja tek i ke…perballe ne fushen e lojes, mundi me loje e me gola dhe eliminoj dhe ke bere politike sa per 10 a 100 vjet…

A nuk ndodhi keshtu 30 e kusur vjet me pare me Flamurtarin… ne Beograd…. a nuk ndodhi po keshtu me Besen 12 vjet me pare ne Beograd…sikurse edhe 6 vjet me pare me Kombetaren po ne Beograd…?

Pse te mos ndodhe serisht keshtu ne mbremjen e 25 gushtit te 2020 ne Tirane…?
Por….mos harroni sic kemi ne deshirat , nderrat e planet tona edhe serbet kane te tyret…
Historia sportive duhet respektuar…historia politike duhet rikujtuar …historia e sportit pa politike ne mes meriton vetem admirim e duartrokitje …

Të fundit

Shtatë plazhet më magjepsëse në Shqipëri

Nëse po kërkoni të gjeni paqe në një destinacion bregdetar, mos kërkoni më larg se Shqipëria – vendi më...

Dështon sërish protesta e PD-së, vetëm 30 protestues me çadra “Lironi Berishën”

Protesta e opozitës përpara Bashkisë së Tiranës për lirimin e Berishës këtë të enjte ka pasur pjesëmarrjen më të ulët ndonjëherë. Pamjet e marra nga...

Ligji i luftës me Greqinë/ Shehi: “Do me shku mirë me komshiun, ngrije pak gardhin”

Dashamir Shehi nga foltorja e Kuvendit teksa përshëndeti nismën për heqjen e ligjit të luftës me Greqinë, theksoi se shqiptarëve nuk iu duhet patriotizmi...

Rritja e numrit të udhëtarëve në Rinas: Leje 3 ditë para për të ulur charter-in

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se ka një rritje të numrit të turistëve në Shqipëri. Gjatë takimit me kryebashkiakët, ai ka theksuar se për të...

Greqia ligj lufte me Shqipërinë, Idrizi: Absurd, me Italinë e ka hequr!

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka prezantuar në kuvend pr.deklaratën përmes së cilës kërkojnë nga qeveria që të bëjnë çdo përpjekje me Greqinë për heqjen...

Lajme të tjera

Web TV