Një tjetër shtet prezanton vaksinën në lufën kundër COVID-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vaksina do të quhet “Soberana 01” dhe do të zhvillohet nga Instituti Finlay i Vaksinave. Që të jetë e efektshme, çdo person do të duhet të marrë dy doza nga kjo vaksinë.

Kuba ka njoftuar se ka krijuar vaksinën për koronavirusin. Autoritetet shëndetësore të këtij vendi kanë bërë me dije se ajo do të jetë e disponueshme në gjysmën e dytë të shkurtit të vitit të ardhshëm.

Kuba ka për qëllim që të ketë një vaksinë të vetën. Në 19 maj, Presidenti i Kubës, Miguel Diaz-Canel, deklaronte se vendi duhet të kishte një vaksinë të vetën që të mos ishte i varur nga vendet e tjera: “Edhe pse po zhvillohen vaksina nga shtete të tjera, neve na duhet vaksina jonë”.

Testimet e vaksinës do të nisin në 24 gusht dhe vullnetarë do të jenë 676 persona nga 18 deri në 80 vjeç.

Qeveria kubaneze mburret me bioteknologjinë e saj, që ka krijuar vaksina kundër Hepatitit B dhe sëmundjeve të tjera si meningjiti, kanceri i mushkërisë dhe tumoret e kokës. Ru.Do/ Fjala

Të fundit

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS për Qarkunt e Tiranës, Erion...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Lajme të tjera

Web TV