Studimi: Femrat luftojnë më mirë COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një studim   jep lajmin se gratë luftojnë më mirë se burrat ndaj COVID-19.

Rreth 60% e atyre që vdiqën nga COVID-19 në të gjithë botën ishin burra, ka pohuar një studim.

Pacientet femra kishin një aktivizim më “të fortë” të të ashtuquajturave qeliza T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut që zbulojnë viruset dhe i eliminojnë ato, madje edhe në moshë të vjetër.

Studiuesit e Universitetit Yale, duke u përpjekur të gjejnë një shpjegim biologjik për këtë ndarje, kanë zbuluar se gratë mund të kenë një reagim më të mirë imunitar ndaj virusit.

“Tani kemi të dhëna të qarta që sugjerojnë se sjellja imunitare në pacientët COVID-19 është dukshëm i ndryshëm midis gjinive dhe se këto ndryshime mund të nënvizojnë ndjeshmërinë e rritur të sëmundjes tek burrat”, – shpjegoi profesori i Imunobiologjisë, Akiko Iwasaki.

Studiuesit grumbulluan mostra të pështymës së hundës dhe të gjakut dhe vëzhguan ndryshimet kryesore në sistemin imunitar gjatë fazës së hershme të infeksionit.

Përkundrazi, studimi sugjeroi që përgjigjja e dobët e qelizave T tek burrat çoi në një përkeqësim të sëmundjes.

Bazuar në këto gjetje, studiuesit thanë se një vaksinë kundër coronavirusit duhet të rrisë përgjigjen e imunitetit të qelizave T në pacientët meshkuj, duke sugjeruar qasje të ndryshme bazuar në seksin e pacientit.

“Studiuesit që garojnë për të zhvilluar trajtime dhe vaksina duhet të marrin në konsideratë strategji të veçanta për gratë dhe burrat, në mënyrë që të gjithë të përfitojnë”, tha drejtuesja e ‘Women’s Health Research’, në Universitetit Yale, Carolyn M. Mazure. Ru.Do/ Fjala

 


Të fundit

Braçe publikon dokumentet: Tani është koha për të dhënë llogari për mashtrimin dhe vjedhjet me Call Center

Nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook” , ish- zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar për mashtrimet e bëra...

“Xhepat plot para”/ Kapet “mat” spiuni shqiptar i rrjetit të prostitucionit në Itali

Një 41-vjeçar shqiptar në Itali u arrestua pasi dyshohet se është i përfshirë në një skemë prostitucioni. Teksa policia ka shtuar kontrollet në zonën e...

Qeveria gjermane mbështet financiarisht bashkinë e Cërrikut, e shpall modelin më të mirë për simotrat

Gjatë një inspektimi të imtësishëm që u janë bërë gjatë ditës së sotme në Bashkinë e Cërrikut investimeve të financuara nga Qeveria e Gjermanisë,...

U shkarkua nga shkalla e parë e KPK, KPA rikthen në detyrë prokurorin e Tiranës

KPA ka kthyer në detyrë prokurorin e Tiranës, Ndini Tavani, i cili u shkarkua nga shkalla e parë e KPK. Njoftim vendimi: Trupi gjykues i Kolegjit...

“Ballkani i Hapur”/ Rama i buzëqeshur në Beograd, Vuçiç i “shtron” darkën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbërritur sonte në Beograd, ndërsa nesër do të bisedojë me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç si mikpritës dhe...

Lajme të tjera

Web TV