Dhoma e ushtarit ruhet e njëjtë prej 100 vitesh (FOTO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjurmët e një ushtari francez duket se nuk janë fshirë as pas 100 vitesh, pas vdekjes së tij në Luftën e parë Botërore. Të gjitha orenditë e tij dhe sendet personale janë ruajtur prej vitesh në dhomën e tij. Ish-ushtari i quajtur Hubert Rochereau, u vra në vitin 1918 dhe prindërit e tij e ruajtën dhomën e gjumit si një foltore e përhershme.

Kur ata shitën shtëpinë e familjes në 1936, ata thanë se ajo nuk duhet të ndryshohet për 500 vjet të tjera, kjo u deklarua ligjërisht në shitje.

Oficeri i ri gjithashtu kishte lindur në këtë shtëpi në 1896. Ka.Li/fjala.al

 


Të fundit

Zgjedhjet në Kosovë, LDK fiton diasporën

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e votave të ardhura nga diaspora për të gjitha komunat e Republikës...

“Portet, energjia, digjitalizimi”, ministria e Infrastrukturës tregon projektet që do të financohen

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka bërë publike projektet që do të financohen dhe do të mbështeten nga buxheti i vitit 2022. Në Facebook,...

Punime në rrjet, ja cilat zona të Tiranës do të jetë nesër pa drita

Disa zona të kryeqytetit do të jenë pa energji elektrike të hënën, përgjatë 2 orëve të drekës. OSHEE njofton se do të kryhen punime në...

“Vdekjen e burrit e mësova nga interneti”/ Vanessa Bryant padit policinë: Shpërndanë fotot si të ishin ‘kafshë në rrugë’

Vanessa Bryant, e veja e Kobe Bryant, tha se mësoi për vdekjen e burrit të saj duke parë njoftimet "RIP Kobe" në telefonin e...

Bebe Rexha çudit me deklaratën e saj: Muzika arabe më ngjan me atë shqipe

Këngëtarja shqiptare më famë botërore, Bleta Rexha e njohur me nofkën “Bebe”, është mjaft aktive në platformat e rrjeteve sociale, ku publikon fotografi e...

Lajme të tjera

Web TV