“Mos cenoni interesat tona”, ultimatumi i Rusisë për marrëveshjen e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Zgjerimi i ujërave territoriale nga Greqia në 12 milje duhet të zgjidhet në përputhje me ligjin ndërkombëtar,” deklaroi zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, në një dalje për mediat

Sipas asaj që deklaroi Zakharova nëse do të shfaqen situata që ndikojnë drejtpërdrejt në interesat ruse, do të merret me secilin rast specifik.

“Pozicioni i Rusisë, i cili ka nënshkruar Konventën e OKB për Ligjin e Detit, bazohet në normat juridike ndërkombëtare që përmbahen në këtë dokument. Në veçanti, neni 3 i Konventës parashikon që çdo shtet ka të drejtë të vendosë gjerësinë e detit të tij territorial deri në një kufi që nuk i kalon 12 milje detare.

Sidoqoftë, në disa raste, vendet, për një arsye ose një tjetër, krijojnë një det territorial me gjerësi më të vogël.

Ne vazhdojmë nga fakti se në këtë çështje shtetet mbështeten në mendjen e shëndoshë dhe marrin parasysh tiparet gjeografike të rajonit.

Nëse lind pyetja në lidhje me caktimin e detit territorial midis shteteve fqinje, ajo duhet të zgjidhet në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Opinioni ynë për këtë çështje është i njohur për udhëheqjen e Republikës Greke.

Nëse lindin situata që ndikojnë drejtpërdrejt në interesat ruse, ne do të merremi me secilin rast specifik veç e veç. Deri më tani, ne nuk e shohim një nevojë të tillë.”

Po ashtu, gjatë konferencës, Zakharova u pyet nëse ka ndryshuar pozicioni i Rusisë në lidhje me kërcënimet e Turqisë ndaj shteteve të tjera mesdhetare dhe veprimet e njëanshme të Ankarasë.

Duke u përgjigjur Zakharova deklaroi se Rusia nuk po kërkon të përfitojë nga konfliktet ndërshtetërore dhe se është për zgjidhjen e çdo çështjeje përmes dialogut politik.
La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit...

Titulli kampion “çështje” e kryer, Inzaghi i beson Asllanit në rotacionin e Serie A

9 pikë plus vendit të dytë, për më tepër me një ndeshje më pak, shifra këto që i japin luksin trajnerit Inzaghi të bëjë...

E gjithë familja Meta e dyshuar! Zbardhen detaje të reja nga krimi horror në Durrës

Shtatë persona janë shoqëruar në polici në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Durrës ku 19-veçarja Hygerta Meta dyshohet se vrau babain...

Marrin pjesë në 135 koncerte në një vit, çifti në Maryland thyejnë rekordin botëror

Një çift nga Maryland treguan entuziazmin e tyre për muzikën ‘live’ kur thyen një rekord botëror Guinness duke ndjekur 135 koncerte në një vit...

Nëse lexoni këtë studim nuk do t’i lini më fëmijët me gjyshërit

Në epokën e teknologjisë moderne, shumë fëmijë kalojnë rreth gjysmën e kohës së tyre duke vizituar gjyshërit duke parë video ose duke luajtur lojëra...

Lajme të tjera

Web TV