Helmimi i opozitarit rus/ Merkel: Ndëshkoni përgjegjësit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Reagon për herë të parë kancelarja gjermane Angela Merkel për helmimin  e opozitarit rus, Alexei Navalny.

Ajo ka kërkuar nga Rusia që ttë hetojë dhe të zbardhë ngjarjen.

Gjatë ditës së sotme, sipas mjekëve gjermanë ekzaminimet kanë treguar se lideri i opozitës ruse ishte helmuar para se të humbte ndjenjat.

“Ata që janë përgjegjës duhet të identifikohen dhe të ndëshkohen,” u shpreh Merkel gjatë një deklarate të përbashkët me ministrin Heik Maas.

Rusia ende nuk e ka komentuar pretendimin e këtyre mjekëve. Sipas Kremlinit, ishte ende e paqartë se si Navalny u sëmur. Testet fillestare treguan se “ai nuk ishte helmuar”./Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Lajme të tjera

Web TV