Kosovë/ Ende nuk ka një vendim për nisjen e vitit shkollor, po testohen mësuesit për Covid-19

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ministria e Arsimit në Kosovë ende nuk ka një vendim zyrtar për nisjen ose jo të vitit të ri shkollor në datën 14 shtator.

Sipas ministrit të Arsimit, Ramë Likaj, një vendim mbi këtë çështje do të merret pas rekomandimit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe IKSHPK.

“Ne jemi të përgatitur dhe siç e dini sipas Ligjit Anti-COVID, Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHPK-ja kanë disa kompetenca shtesë, presim rekomandimin e tyre për ta nxjerrë ne vendimin për fillimin e vitit të ri shkollor”,- u shpreh ai për mediat.

Por ndërkohë, në Kosovë do të nisë testimi i mësuesve.

“Ne kemi informata se do të testohen 1500 mësimdhënës në nivel të Kosovës, që i bie mbi 5,6 për qind për ta ditur gjendjen e infeksionit se me cilën gjendje po hyjmë në këtë vit të ri shkollor. Ka filluar testimi sot, kanë shkuar mësimdhënësit e përzgjedhur në mënyrë të rastësishme për t’u testuar në Ferizaj”, vijoi më tej ministri Likaj.

Të fundit

Champions rikthehet me ‘show’/ United ‘makth’ i PSG, Barça shkatërron ekipin e Uzunit

Mbrëmja e parë në Champions League për këtë sezon ka rezervuar spektakël dhe gola në sfidat e para të...

Dendias apel Gjermanisë, Italisë dhe Spanjës të ndalojnë eksportet e armëve në Turqi

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias i ka dërguar letra homologëve të tij gjermanë, spanjollë dhe italianë, duke i nxitur ata të mos eksportojnë...

OBSH: Ja si ndërpritet zinxhiri i infektimeve me Covid-19

Kreu i Shërbimit për Situata Emergjente shëndetësore në OBSH, Mike Ryan, shprehet se mënyra më e efikase për të ndërprere zinxhirin e infektimeve nga...

BE mirëpret marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë: Po ndiqen parimet e fqinjësisë së mirë

Bashkimi Evropian ka mirëpritur marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë për të dërguar në Hagë çështjen e detit. Përfaqësuesja e Komisionit për Çështjet e Zgjerimit, Anna...

SHBA heq Sudanin nga lista e zezë e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të heqin Sudanin nga lista e zezë e shteteve që sponsorizojnë terrorizmin. Presidenti Donald Trump e bëri këtë deklaratë,...

Lajme të tjera

Web TV