Gjeorgji/ “Votuesit e dyfishtë në zgjedhjet paraprake mund të përballen me akuza”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretari i Shtetit i Gjeorgjisë tha të martën se 1,000 njerëz votuan dy herë në zgjedhjet e muajit qershor dhe paralajmëruan se prokurorët mund të nisin hetimet për atë që ndodhi.
Sekretari i Shtetit Brad Raffensperger, duke folur para gazetarëve jashtë shtetit Capitol në Atlanta, tha se rreth 150,000 votues që aplikuan për fletëvotime të munguara gjithashtu u paraqitën personalisht në vendet e votimit në ditën e zgjedhjeve.

Megjithëse punonjësit e sondazheve arritën të kontrollonin shumicën dërrmuese të këtyre votuesve, ai tha se rreth 1.000 vota “funksionuan në rrugën e tyre përmes sistemit”.
Disa nga votat e dyfishuara u numëruan në rezultatet e zgjedhjeve, por nuk ndikuan në rezultatin e garave, tha ai.

Ekspertët e zgjedhjeve të kontaktuar nga “The Hill” shprehën skepticizëm rreth pretendimit të Raffensperger për mashtrim të përhapur në zgjedhjet primare të Gjeorgjisë në qershor dhe balotazhin e gushtit.

“Ky numër duket jashtëzakonisht i lartë krahasuar me zgjedhjet e tjera të fundit në të gjithë vendin”, tha Ned Foley, një profesor i drejtësisë në Universitetin Shtetëror të Ohajos i cili ka shkruar gjerësisht për mashtrimet e votuesve, të cilat ai thotë se janë të rralla.
Justin Levitt, një ekspert zgjedhjesh dhe profesor në Shkollën e Drejtësisë Loyola, tha se do të ishte “mjaft domethënëse” nëse numrat janë të vërtetë, megjithëse edhe ai shprehu dyshime.

“Pretendimet e fryra për keqbërje nuk janë të reja për zyrën e Sekretarit të Shtetit të Gjeorgjisë,” i tha Levitt The Hill. “Do doja të shihja hetimet e mëtejshme për të kuptuar nëse ndonjë nga këto aktivitete ishte shkaktuar nga raportimi i gabuar apo nga mashtrimi i vërtetë.”

Në vërejtjet e përgatitura, Raffensperger akuzoi vazhdimisht votuesit në fjalë se qëllimisht po përpiqeshin të “ndryshonin sistemin”. Por kur u pyet nga një reporter për të siguruar prova të qëllimit të tyre për të mashtruar zgjedhjet, ai përmendi vetëm një shembull.
“Epo, në përgjithësi, ne e dimë që një person po mburrej për këtë në Long County,” tha Raffensperger, duke iu referuar një zone në jugperëndim të Savannah.

Lexo edhe :  Letra e ndjerë e Lori Hoxhës për të atin, në 16 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Banori i Long County në fjalë duket të jetë një votues me emrin Hamilton Evans, i cili i tha një filiali lokal të Fox Neës se ai votoi dy herë në mënyrë që të zbulonte gabimet në sistem – para se të lajmëronte menjëherë autoritetet.

Raffensperger më vonë shtoi se “qëllimi nuk është një justifikim sipas ligjit”.
Ligji i Gjeorgjisë e shndërron atë në një krim për të votuar dy herë në të njëjtat zgjedhje dhe vendos gjoba nga një deri në 10 vjet burg, ose një gjobë deri në 100,000 dollarë. Ligji federal ndalon gjithashtu votimin më shumë se një herë.

Raffensperger u zotua se, “Ne do të hetojmë të 1.000 personat dhe do të arrijmë deri në fund”. “Ne do t’ia dorëzojmë Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit,” shtoi ai./Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV