Alarmohet Greqia/ Turqia dërgon anije luftarake pranë Rodosit

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Gjakrat mes Greqisë dhe Turqisë duket se po nxehen dita-ditës

E ndërkohë që shteti helen po përpiqet të gjejë më shumë aleatë duke patur në krah presidentin e Francës, Turqia ka forcuar pozicionet e saj në terren duke njoftuar dërgimin e anijeve ushtarake në brigjet e

Mediat greke njoftojnë sefundmi se marina turke ka njoftuar një stërvitje të gjerë ushtarake në brigjet e Qipros. Gjatë stërvitjes do të përdoret zjarr i vërtetë, gjë për të cilën turqit kanë paralajmëruar të gjitha anijet që lundrojnë në zonën në fjalë.

Krahas kësaj, një numër i madh anijesh ushtarake turke gjenden në jug të Rodosit duke mbështetur anije kërkimore “Oruç Reis”, e cila po kryen kërkime.

NATO i ka kërkuar të dyja vendeve që të gjejnë gjuhën e përbashkët. BE është duke i bërë presion Turqisë që të ulë tensionet, ndërsa NATO është disi më e ekuibruar duke synuar uljen e tensioneve në rajon.

Më herët, kryeministri grek Mitsotakis i kishte kërkuar ndihmë Francës, e cila dërgoi në zonë aeroplanmbajtësen “Charles de Gaulle” dhe disa avionë “Rafale”.

Gjithashtu, edhe Greqia synon të blejë 18 avionë të tillë nga Franca në muajt në vijim.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

U asfiksuan nga gazi në minierë, trupat e viktimave u gjetën në 100 metra thellësi (DETAJET)

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja tragjike e ndodhur në minierën e Selishtës ku mbetën të vdekur 3...

Zgjedhjet e 2021-shit, fati i gjashtë partive të reja 6 muaj para votimit

Kur kanë mbetur gjashtë muaj nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, në horizontin politik po shfaqen gjashtë subjekte të reja politike, katër prej...

Horoskopi, 29 tetor 2020

Dashi Reputacioni duhet të jetë shqetësimi juaj kryesor tani, që do të thotë se mund të keni nevojë të bëni gjëra që normalisht nuk do...

Nxirren pas 48 orësh tre viktimat në minierën e Selishtës

Tre persona të cilët humbën kontakte me familjarët janë nxjerrë të pajetë pas 48 orësh nga miniera e Selishtës në të cilën punonin. Policia bën...

Messi ‘përshëndet’ Ronaldon, VAR çmend Juven/ Barcelona triumfon në Torino

Barcelona ka mposhtur Juventusin në supersfidën e mbrëmjes së sotme në Champions League. Katalanasit kaluan në avantazh me anë të Ousmane Dembele i cili...

Lajme të tjera

Web TV