Dielli – ilaçi natyral që mban larg sëmundjet

113 563 lexime

77,333FansaPëlqeje

Dielli dhe rrezet e tij janë një ilaç natyral për shëndetin tonë dhe mirëqënien. Ja disa përfitime që kanë rrezet e diellit te ne:

Për kockat: të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është vitamina D. Është e qartë se për të përfituar më mirë rrezet e diellit, lëkura duhet të jetë e zhveshur, prandaj ne vishemi hollë mënyrë që të ekspozojë sa më shumë lëkurë të jetë e mundur në dritë. Ndër efektet më të rëndësishme që ofron helioterapia në lëkurë, është transformimi i vitaminës D në formën aktive (D3) që është kryesore për shëndetin e lëkurën tonë. Përveç luftimit të osteoporozës, aktivizimi i vitaminës D në komponentin e tij aktiv është thelbësor për trajtimin e reaktizmit të shkaktuara nga mungesa e kësaj vitamine.

Mban larg sëmundjet: koha e mirë me diell na ofron mundësinë të zbavitemi pas një ditë pune, duke bërë një shëtitje në ajër të pastër e cila ul nivelin e stresit dhe rrit prodhimin e serotoninës. Jo vetëm që sistemi imunitar bëhet më i fortë, por përmirëson dhe humorin tonë. Ditët me diell gjithashtu na japin motiv për t’u larguar nga jeta sedentare duke u bërë aktiv për të dalë për një ecje e cila përmirëson qarkullimin e gjakut e gjithashtu na ndihmon të humbim peshë.

Nxit humorin e mirë: nxehtësia nxit ndjesi të këndshme dhe kujtime pozitive. Le të përqendrohemi në rrahjen e zemrës dhe frymëmarrjen tonë. Marrja e një momenti për t’u ulur në një stol dhe për të parë botën rreth jush bëhet një meditim i vogël ditor. Mendja zgjohet dhe kreativiteti rritet, sepse papritmas krijohet një hapësirë për të perceptuar një ndjenjë të thellë të paqes dhe mirëqenies nën rrezet e ngrohta të diellit. Dita e bukur dhe e nxehtë rizbulon brenda nesh kënaqësinë e të qëndruar në paqe dhe qetësi.

Të fundit

Barcelona çfarë lojtari largove? Suarez shpërthen me gola dhe assist në debutimin me Atleticon

Para disa ditësh ai u zyrtarizua tek Atletico Madrid ndërsa sot bëri debutimin e tij në këtë ekip. Por...

Sërish luftime të ashpra mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Prej 30 vjetësh zien konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorni Karabakut. Tani sërish kanë filluar luftimet, më të ashprat që nga...

“Më shpejt seç e kishim menduar”/ Paralajmërimi i fortë i ekspertëve për valën e dytë të pandemisë

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botën, i është afruar shifrës prej një milion. Pothuajse 33 milionë persona janë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump zbulon prapaskenat: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan (Video)

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka zbuluar një prapaskenë nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.  Në rolin e ndërmjetësit në këtë marrëveshje, ai u...

Horoskopi javor, 28 shtator – 4 tetor 2020

Dashi Puna: Java do të jetë e favorshme për një ekuilibër të arritjeve tuaja të mëparshme profesionale. Ata që ndihen të pakënaqur do të jenë...

Lajme të tjera

Web TV