Filmi i regjisorit nga Kosova, triumfon në Sarajevë/ Trailer

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 “Zemra e Sarajevës” i takon Visar Morinës. Regjisori shqiptar nga Kosova që jeton në Gjermani, është rikthyer pas një pauze 5-vjeccare me filmin “Exile” për të triunfuar në një nga festivalet më presigjoze europiane të filmit.

“Exile” ndjek ankthin dhe paranojën e një inxhinieri farmaceutik me orgjinë nga Kosova, që ndihet i paragjykuar dhe i diskriminuar nga kolegët e punës për shkak të origjinës së tij.

“Filmi ka në qendër një burrë 45-vjeçar që ka një pozitë të mirë punë, në një firmë që prodhon ilaçe.

Një moment çast  i nxitur nga disa veprime, ai pret për një konferencë ku nuk vjen askush, nuk e informojnë për ndryshimin e sallës, e ndërkohë kur kthehet në shtëpi gjen një mi të ngordhur, ai fillon të krijojë një ndjesi që kolegët e tij të punës nuk e pranojnë mes tyre dhe duan ta largojnë.

Ai nuk gjen arsye tjetër për këto ngacmime përveç faktit që është me orgjinë kosovare”- tregon regjisori Morina.

Gjeste fillimisht të vogla kthehen gradualisht në një dyshim gjithëpërfshirës që e konsumon dita-ditës duke u transformuar në një ankth të përhershëm që reflektohet në të gjitha marrëdhëniet e tij. Ru.Do/ Fjala.al

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV