“Një qytet i madh amerikan së shpejti mund të lejojë 16-vjeçarët të votojnë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banorët e San Franciskos do të votojnë në nëntor për të përcaktuar jo vetëm kush duhet të jetë në Shtëpinë e Bardhë, por gjithashtu edhe nëse 16 dhe 17 vjeçarët duhet të lejohen të votojnë në zgjedhjet lokale.

Një masë e ngjashme e futur në 2016 dështoi, me 48 përqind të votave, por aktivistët dhe organizatorët lokalë kanë besim se do të kalojë këtë herë.

“Unë me të vërtetë mendoj se Vota 16 vjeç do të ndihmojë të rinjtë me ngjyrë në San Francisko të vendosin zakonin e votimit në një moshë më të hershme dhe t’u sigurojë atyre me të vërtetë mbështetjen dhe burimet që u nevojiten për të vazhduar të ndërtojnë mbi këtë zakon ndërsa të rriten”, tha Crystal Chan, 18 vjeç, një organizator për Vote 16 SF i cili luftoi për të marrë pjesë në votim.

Nëse propozimi kalon, San Francisco do të bëhej qyteti i parë i madh amerikan që u dha të drejtën 16 dhe 17 vjeçarët të votojnë në zgjedhjet komunale. Por lind pyetja: Çfarë do të përmirësohej nëse ulej mosha e votimit me dy vjet?

“Hulumtimi është i qartë për këtë, që votimi është një zakon. Dhe 16 është një kohë më e mirë se 18 për të vendosur këtë zakon,” tha Brandon Klugman, menaxheri i fushatës së Votës 16 të SF. “Motivimi ynë dhe më kryesori është të sigurohemi që ne t’i vendosim votuesit e rinj në një pozicion për të vendosur atë zakon në zgjedhjet e para për të cilat kanë të drejtë dhe më pas të vazhdojnë të marrin pjesë gjatë gjithë jetës së tyre, gjë që është e mirë për demokracinë në çdo nivel. ”

Ndërsa debati po merr vëmendje, disa qytete më të vogla kanë lejuar njerëz me moshë 16 vjeç të votojnë në zgjedhjet lokale për vite me rradhë – si Takoma Park, Maryland, një periferi e Uashingtonit, ku zyrtarët e qytetit thonë se kanë parë rezultate pozitive që nga zbatimi i tij në 2013, duke treguar rritjen e angazhimit të të rinjve dhe pjesëmarrjen më të lartë.

“Kam dëgjuar nga shumë njerëz në të gjithë vendin që janë të interesuar, shumë të rinj, por edhe njerëz që nuk janë të rinj, të cilët janë të interesuar të miratojnë këtë në komunitetet e tyre,” tha Jessie Carpenter, një nëpunëse e qytetit Takoma Park.

Lexo edhe :  Presidencialet në SHBA/ Biden dhe Trump “luftë” për votat e grave

Në nivelin federal, ulja e moshës së votimit nuk ka marrë të njëjtën tërheqje, por iniciativa ka një mbështetje dypartiake në Kongres.

“Unë jam gjithmonë i frymëzuar nga të rinjtë e kombit tonë që kanë demonstruar mençuri, pjekuri dhe pasion për çështje si drejtësia sociale, kontrolli i armëve dhe ndryshimi i klimës,” tha Meng në një deklaratë. “Ata janë udhëheqësit e së ardhmes sonë dhe vendimet që marrim ndikojnë në jetën e tyre çdo ditë. Për të kapur pikëpamjet dhe përvojat e tyre, ne duhet të ulim moshën e votimit në 16 në të gjitha zgjedhjet.”

“Këtu është çështja: A do t’i kushtonin më shumë vëmendje politikëbërësve problemet që po trajtohen në këtë segment të demografisë nëse politikëbërësit do t’u përgjigjeshin atyre në të vërtetë? Unë mendoj se ia vlen të diskutohet,” tha Burgess në Mars 2019.

Lëvizja gjithashtu mori mbështetjen kryesore, duke përfshirë mbështetjen nga Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi, D-Calif., e cila e ka mbështetur prej kohësh idenë.

“Unë mendoj se është me të vërtetë e rëndësishme për të përfshirë fëmijët kur janë në shkollë të mesme, kur ata janë të interesuar për të gjitha këto, kur ata janë duke mësuar për qeverinë, për të qenë në gjendje të votojnë,” tha Pelosi, e cili përfaqëson San Francisko, në Mars 2019.

Skeptikët argumentojnë se 16-vjeçarët nuk janë të pjekur ose të informuar sa duhet për të hedhur votat dhe se politika mund të jetë në kundërshtim me kërkesat e tjera të lidhura me moshën në Shtetet e Bashkuara.

“Unë mendoj se sapo kemi filluar bisedën këtu, dhe shpresojmë, kur të shohim disa dekada pas rrugës, do të themi, hej, kjo në të vërtetë ishte e pashmangshme – edhe pse nisi si diçka që shihej si goxha e re dhe goxha e guximshme “, tha ai. Nga Haley Talbot dhe Julie Tsirkin për nbcnews. /Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV