Shenjat e lodhjes kronike, ja kurat natyrale

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Sindroma e lodhjes kronike është një çrregullim që e plogështon njeriun në mënyrë të vazhdueshme. Ndonjëherë, njerëzit që vuajnë nga kjo sindromë e kanë të pamundur të shpjegojnë se çfarë po ndodh me organizmin e tyre. Deri më tani nuk ka një kurë të mirëfilltë për sindromën e lodhjes kronike dhe diagnostifikimi i saj është i vështirë.

Ekspertët e AgroWeb tregojnë se sindroma ka të bëjë me një kombinim faktorësh, ndonëse mjekët dyshojnë se ajo nis pas një viroze ose trauma fizike apo emocionale.

Sindroma e lodhjes kronike mund të nxitet edhe nga prishja e ekuilibrave të disa gjendrave në organizëm, problemeve të imunitetit e të tjera.

Simptomat e sindromës së lodhjes kronike
• Rëndesë
• Ngadalësi në të menduar dhe vepruar
• Rraskapitje fizike dhe mendore që nuk përmirësohet
• Vështirësi në përqendrim apo në qasjen e kujtimeve afatshkurtra
• Dhimbje sporadike të kyçeve
• Dhimbje të fytit
• Dhimbje koke

Trajtimet e sindromës së lodhjes kronike
Duke qenë se shkaqet e kësaj sindrome nuk janë të njohura, mjekët e kanë shpesh të vështirë ta kurojnë atë.
Megjithatë, ka disa trajtime specifike të kësaj sindrome.

Kurat kundër depresionit

Njerëzit që vuajnë nga kjo sindromë trajtohen me ilaçe kundër depresionit, sepse shpesh disa simptoma janë të ngjashme.

Kurat kundër pagjumësisë

Mungesa e gjumit shfaqet me sindromën e lodhjes kronike, ndaj mjekimet e rekomanduara nga mjeku ose kurat natyrale, ndihmojnë për një pushim të trupit dhe të mendjes.

Vitaminat dhe mineralet

Përpiquni të konsumoni ushqime me kalium, magnez, vitaminë B12 dhe B6.
Mund edhe t’i merrni si suplemente në farmaci.
Konsumoni spinaq, avokado, fara kungulli dhe luledielli, fasule, bizele, fruta të thata, banane, drithëra, vezë.

Lexo edhe :  Tentoi të vriste një person, kapet në Elbasan i dyshuari për ngjarjen

Terapitë

Nga të dhënat e AgroWeb-it disa nga trajtimet më të mira të sindromës së lodhjes kronike janë një kombinim i aktivitetit fizik dhe terapisë psikologjike.
Aktiviteti fizik duhet të jetë i lehtë dhe i personalizuar me ndihmën e një profesionisti.
Mjekët munden të rekomandojnë edhe këshillim të personalizuar te psikologu, që pacienti të rimarrë kontrollin e jetës së tij.

Të fundit

Vazhdojnë protestat në Bjellorusi, arrestohen dhjetëra persona

Policia bjelloruse ka arrestuar dhjetëra protestues gjatë marshit të 27 shtatorit në Minsk, të organizuar kundër Alyaksandr Lukashenkës dhe...

Bojkoti/Futbollistët e Superiores: Kërkesat tona janë rruga e shpëtimit

Për bojkotin në Superiore kanë reaguar edhe futbollistët e kësaj Kategorie. Ata shprehen se do të vazhdojnë bojkotin derisa të gjendet një rrugë e...

Ambasada shqiptare në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për emigrantët

Ambasada shqiptare në Athinë lajmëron të gjithë qytetarët se ka ndryshuar procedura e aplikimit dhe marrjes së pasaportave dhe mjeteve të identifikimit. Sipas ambasadës,...

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet e Kategorisë Superiore bojkoti qëndron...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lajme të tjera

Web TV