Beteja detare e Durrësit në luftën e parë botërore! “Dy anije siluruese Austriake mbyten para Durrësit

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Nga Aleksandër Cangonja

Agjensia “Stefani” Romë 30 Dhjetor në darkë komunikon:

Dje në mëngjes një anije eksploruese dhe pesë anije siluruese armike(Austriale) u paraqitën përpara Durrësit për ta bombarduar, por dëmet kanë qenë të parëndësishme.

Ata u sulmuan nga anijet tona dhe aleate, të cilat në dalje të detit anijet siluruese “Triglav” dhe “Lika” u mbytën. Të mbijetuarit e ekuipazhit të kësaj të fundit rreth 100 marinarë u burgosën. Gjithashtu dhe një avion armik u eliminua nga anijet tona të cilat u rikthyen të gjitha të padëmtuara”.(1)

Shtypi Italian e komunikon këtë lajm duke shprehur supermacinë e saj ushtarake në detin Adriatik kundrejt rivalit Austro-Hungarez, e cila në përplasjen e pare që ndodhi në brigjet e Durrësit arritën të mbysnin dy anije të mëdha siluruese ushtarake të flotës Austro-Hungareze si “Triglav” dhe “Lika” të ndërtuara rreth viteve 1912-1913 në kantierin “Danubius” të Fiumes apo Rijekën e sotme.

Nga të dhënat e këtyre dy anijeve del se ato ishin të gjata rreth 89 metra dhe të gjëra rreth 9 metra, pesha rreth 800 ton. Anijet ishin të armatosura me nga 8 topa (2). Fundosja e këtyre dy anijeve nga anijet Italiane përbën një humbje të madhe për marinën perandorake të luftës.

Referencë:
1) Gazeta e Bolonjës “Il Resto del Carlino – La Patria” 31 Dhjetor 1915.
2) Austro-Hungarian Navy.

Fotot e mëposhtëme gazeta Italiane që pasqyron lajmin, dhe anije Austro-Hungareze të mbytura në portin e Durrësit./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Vazhdojnë protestat në Bjellorusi, arrestohen dhjetëra persona

Policia bjelloruse ka arrestuar dhjetëra protestues gjatë marshit të 27 shtatorit në Minsk, të organizuar kundër Alyaksandr Lukashenkës dhe...

Bojkoti/Futbollistët e Superiores: Kërkesat tona janë rruga e shpëtimit

Për bojkotin në Superiore kanë reaguar edhe futbollistët e kësaj Kategorie. Ata shprehen se do të vazhdojnë bojkotin derisa të gjendet një rrugë e...

Ambasada shqiptare në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për emigrantët

Ambasada shqiptare në Athinë lajmëron të gjithë qytetarët se ka ndryshuar procedura e aplikimit dhe marrjes së pasaportave dhe mjeteve të identifikimit. Sipas ambasadës,...

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet e Kategorisë Superiore bojkoti qëndron...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lajme të tjera

Web TV