Britani e Madhe/ Boris Johnson fiton votimin për shkeljen e Marrëveshjes së Brexit-it por ka kundërshtime

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Boris Johnson fitoi të hënën votimin e parë të disa votimeve në Parlament për planin e tij për të shkelur traktatin e Brexit-it, megjithëse ai përballet me një rebelim në rritje mes ligjvënësve që thonë se shkelja e ligjit ndërkombëtar do të dëmtojë reputacionin e Britanisë.

Boris Johnson fiton votimin për shkeljen e Marrëveshjes së Brexit-it por për këtë ka kundërshtime.

Johnson, i cili ka një shumicë prej 80 vendesh në Dhomën e Komunave, siguroi miratimin e të ashtuquajturit votim paraprak të Projektligjit për Tregun e Brendshëm, me 340 pro dhe 263 kundër.

BE-ja thotë se projekt-ligji i kryeministrit Johnson do të prishë bisedimet tregtare dhe do ta çojë Mbretërinë e Bashkuar drejt një Brexiti të pakontrolluar, ndërsa ish-udhëheqësit britanikë kanë paralajmëruar se shkelja e ligjit është një hap që dëmton imazhin e vendit.

Kryeministri Johnson tha se ishte e domosdoshme për të kundërshtuar ato që ai i quajti kërcënime absurde nga Brukseli, përfshirë idenë që Londra të vendosë kontrolle doganore midis Britanisë dhe Irlandës së Veriut dhe të imponojë një bllokadë ushqimore – hapa që ai tha kërcënojnë unitetin e Mbretërisë së Bashkuar.

“BE-ja ende nuk e ka hequr atë fishek nga tavolina,” i tha kryeministri Johnson Parlamentit para votimit. “Ajo që nuk mund të bëjmë tani është të tolerojmë një situatë ku homologët tanë të BE-së të besojnë seriozisht se kanë fuqinë për të shkatërruar vendin tonë.”

BE ka kërkuar që Britania të heqë pjesën kryesore të projektligjit deri në fund të shtatorit dhe se nëse nuk e bën një gjë të tillë, nuk do të ketë marrëveshje tregtare në fund të vitit që do të mbulonte gjithçka, nga pjesët e makinave e deri te ushqimi. Ru. Do/ Fjala.al

Lexo edhe :  Çfarë po fsheh Kina? Nuk lejon ekipin OBSH të hyjnë në laboratorin e viruseve

 

Të fundit

Ka kohë që është bërë gjyshe/ Gruaja gjen të dashurin 28-vjec më të vogël

Gjyshja e tre nipave, ka treguar se si i dashuri i saj është 28 vite më i ri se...

Foto me pullë të kuqe me burrin/ Fjolla Morina: Kjo është ajo që dua të bëj me ty

Biznesmeni Fisnik Syla dhe njëkohësisht bashkëshorti i këngëtares Fjolla Morina, ka festuar ditëlindjen e tij të 30-të. Me këtë rast, këngëtarja Morina i ka...

“Nuk kam për të folur më për bindjet e mia”- Çiljeta reagon pasi u tha që kishte braktisur PD-në për PS

Në një pjesë të madhe të mediave ditën e djeshme u raportua lajmi se Çiljeta Xhilaga ishte larguar nga Partia Demokratike, duke u shprehur...

Punonte kamarier në periferi të Tiranës/ Vajzat e “Përputhen” eleminojnë konkurrentin

E diela e kësaj jave ka rezultuar e fundit në Për’puthen për një prej djemve të kastit. Në fund të “Për’puthen Prime” mbrëmjen e sotme...

“E kam ngatërruar me ty”/ Biseda e njerkut pedofil me nënën e 13-vjeçares: Si i kapje dy brinjë të fëmijës?

Elentina Xhaferri ka dhënë disa incizime për emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku tregon bisedën që ka bërë me bashkëshortin e saj, Elidon...

Lajme të tjera

Web TV