Britania e Madhe teston vaksinën në formë spray, do të përdoret si ilaçet kundër asmës

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Përpjekjet për të gjetur vaksinën e cila do të luftojë virusin COVID-19 po vazhdojnë ende nga fuqitë e mëdha.

Mbretëria e Bashkuar do të nis të testojë një vaksinë e cila është në formë spray dhe mund të merret nga hundët për të arritur më lehtë në mushkri.

Kjo vaksinë do të testohet nga ‘Imperial College London’ tek 30 vullnetarë që janë të shëndetshëm.

Bëhet fjalë për një vaksinë e cila do mund të administrohet si të gjitha medikamentet që përdoren kundër asmës.

Studiuesi i ‘Imperial College London’ ka thënë për BBC News se pandemia aktuale varet nga virus i cili infekton njerëzit kryesisht përmes qelizave që veshin hundën, fytin dhe mushkëritë, organet dhe sipërfaqet që prodhojnë një përgjigje imune e ndryshme nga pjesa tjetër e trupit.

Ai ka theksuar se kjo vaksinë mund të thithet nga hunda në mënyrë që të arrijë më shpejt në zonat e prekura dhe mund të sigurojë mbrojtje efektive ndaj Covid-19.

Britania e Madhe regjistroi sot 3105 raste të reja infeksioni dhe 27 vdekje.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, totali i të prekurve ka shkuar në 374 228 kurse ai i viktimave në 41 664. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Vazhdojnë protestat në Bjellorusi, arrestohen dhjetëra persona

Policia bjelloruse ka arrestuar dhjetëra protestues gjatë marshit të 27 shtatorit në Minsk, të organizuar kundër Alyaksandr Lukashenkës dhe...

Bojkoti/Futbollistët e Superiores: Kërkesat tona janë rruga e shpëtimit

Për bojkotin në Superiore kanë reaguar edhe futbollistët e kësaj Kategorie. Ata shprehen se do të vazhdojnë bojkotin derisa të gjendet një rrugë e...

Ambasada shqiptare në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për emigrantët

Ambasada shqiptare në Athinë lajmëron të gjithë qytetarët se ka ndryshuar procedura e aplikimit dhe marrjes së pasaportave dhe mjeteve të identifikimit. Sipas ambasadës,...

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet e Kategorisë Superiore bojkoti qëndron...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lajme të tjera

Web TV