Chelsea nis me këmbën e mbarë Premier Ligën

113 563 lexime

77,342FansaPëlqeje

Mbrëmjen e djeshme blutë e Londrës debutuan zyrtarisht në ndeshjen e parë të sezonit të ri të Premier League, të cilën shorti ua kishte rezervuar në “Amex Stadium” përballë Brighton-it, sfidë që londinezët ia dolën t’a fitojnë me shifrat 1-3 dhe të largohen me 3 pikë.

Trajneri londinez Frank Lampard kishte aktivizuar në fushë që nga minuta e parë dyshen gjermane Werner-Havertz, nga futbollistët e afruar këtë verë, ndërsa mbajtja e shiritit të kapitenit i ishte besuar italianit Joginho.

Takimi nisi mirë për vendasit, por një gabim në mesfushë u shfrytëzua mjaft mirë nga londinezët, me Mount që nisi Werner në zonë dhe sulmuesin gjerman që dribloi saktë portierin e Brighton, por u pengua nga ky i fundit çka shkaktoi 11-metërsh.

Nga pika e bardhë e penalltisë shënoi në rrjetë mesfushori italian Jorginho, duke kaluar në avantazh londinezët. Ndërsa pjesa e parë u mbyll me përpjekjet e Brighton për të gjetur golin e barazimit por pa sukses.

Baraspesha u arrit në minutën e 54-t, kur Trossard lëshoi një goditje drejt portës së bluve, dhe portieri Kepa nuk arriti ta ndalë duke barazuar gjithçka.

Vetëm pas dy minutash mbrojtësi 20-vjeçar Reece James, i cili u shërbye nga Jorginho mbi vijën e zonës, lëshoi një të djathtë duke shënuar rrjetën për herë të dytë.

Në minutën e 66’ ishte mbrojtësi Kurt Zouma që mbylli llogaritë e ndeshjes, pasi u koordinua mirë me këmbë gjatë një krosimi nga këndi dhe dërgoi topin në rrjetë. Minutat e mbetura nuk sollën asgjë për bardhë e blutë e Brighton-it, ndërsa Chelsea e nisi me këmbën e mbarë kampionatin, duke marrë tre pikët e plota./Fi.Ak/Fjala.al

Të fundit

Kërkesat e Ligës, Meta: Krizë në të gjitha sektoret, qeveria të angazhohet për t’i rikthyer frymëmarrjen futbollit

Presidenti Meta përmes një statusi në facebook ka reaguar në lidhje me kërkesat e Ligës së Futbollit. Meta shtë...

Habit Sharon Stone: De Niro është aktori që puth më mirë

Aktorja me famë botërore, Sharon Stone, ka treguar se në karrierën e saj 40-vjeçare, Robert De Niro ka qenë aktori që ka puthur...

Shtyhet në dy tetor mbledhja e përbashkët Kosovë-Shqipëri, Hoti tregon arsyen

Është shtyrë për në datën dy tetor mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës. Mbledhja mes dy shteteve ishte parashikuar të zhvillohej të premten...

Erdogan mesazh Greqisë: Shpresoj të mos humbisni sërish mundësinë për diplomaci

Presidenti  Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi ditën e sotme një telekonferencë me Presidenten e KE Ursula von der Leyen. Në fokus të diskutimeve ka qenë...

Zoran Zaev thyen ligjin, kryeministri maqedonas gjobitet 50 euro nga policia

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran zaev, Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministri për luftën kundër korrupsionit, Lupço Nikollovski janë gjobitur nga Ministria...

Lajme të tjera

Web TV