Grenell: Presidenti Trump viziton së shpejti Kosovën

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Richard Grenell, i dërguari special i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi ka thënë që presidenti Trump është duke vlerësuar datat e mundshme për një vizitë në Kosovë. Këtë gjë Grenell e pohoi për një radio në gjuhen serbe në Chicago.

Grenell gjatë intervistës së tij tha që administrate e Trump do e vizitojë Kosovës dhe Serbinë vetëm se duhet të gjendet koha e përshtatshme.

“Unë personalisht kam inkurajuar presidentin Trump që të vizitojë Kosovën, Serbinë dhe tërë rajonin dhe të shoh fuqinë e ekonomisë se sa është e zhvilluar atje, Presidenti Trump ka thënë se mezi pret që të shkojë por nuk kemi data apo ndonjë afat kohor në mendje. Por pengesa e parë që të kthehet fokusi në Shtëpinë e Bardhë për të bërë një gjë të tillë është tejkaluar, ne duam ta bëjmë vetëm duhet të punojmë që të gjejmë kohë që do të ishte e përshtatshme për Shtëpinë e Bardhë dhe Këshillin Kombëtar të Sigurisë, të cilët do të përfshihen në këtë për së afërmi. Ne mezi presim dhe jemi të fokusuar në këtë”, ka thënë Grenell./Jo.Be/Fjala.al

Të fundit

“5 muajt e ardhshëm do të jenë të zymtë,” paralajmërimi i frikshëm i Bill Gates

Miliarderi Bill Gates është shprehur se nuk parashikon përmirësim të situatës së COVID të paktën për 4-5 muajt e...

Ja çfarë do të thotë nëse flini me çorape!

Nëse vishni çorape në shtrat kjo është ndoshta sepse jeni shumë të ndjeshëm ndaj të ftohtit. Nëse është kështu, kjo mund të ketë lidhje...

19-vjeçarja përmbush dëshirën e partnerit që vuante nga kanceri

Një 19-vjeçare ka plotësuar dëshirën e fundit të partnerit të saj që vuante nga kanceri, duke u martuar me të. Jonathon Bustamante nga California...

Dallime të thella mes Britanisë dhe BE-së, ndërpriten bisedimet për Brexit

Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, sepse Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë se vazhdojnë të ekzistojnë “mospajtime...

George Frendo pret tamponin negativ pёr t’u kthyer nё Tiranё

George Frendo, kryeipeshkёv i Tiranё-Durrёsit e President i Konferencës Episkopale Katolike tё Shqipërisë, nga Bari Italisё ku gjendet mё shumë se tri javё, flet...

Lajme të tjera

Web TV