78 vite nga Kongresi i Lushnjes, publikohet për herë të parë kjo foto

113 563 lexime

77,325FansaPëlqeje

Kanë kaluar plot 78 vite nga Kongresi i Lushnjësi mbajtur më 16 shtator 1942 dhe ky moment vendimtar në historinë dhe fatin e vendit tonë është kujtuar nga Kujtim Cakrani, njëri prej trashëgimtarëve të firmëtarëve shqiptarë që udhëhoqën në qeverisjen e kombit tonë.

Një moment i regjistruar në shkrepjen e aparatit fotografik, nga ditët e Kongresit të Lushnjës dhe e papublikuar më parë është bërë sot publike përmes një postimi në facebook të Kujtim Cakranit, i cili prezanton personalitetet në foto, Bektash Bej Cakrani, Ministri i Thesarit që ngriti shtetin dhe në të djathtë, në këmbë Ahmet Zogun. Ru. Do/ Fjala.al

Të fundit

Aksident në Tiranë/ Kamioni merr makinën para

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë ku një kamion u përplas me një makinë. Ngjarja u regjistrua...

Pandemia/Çekia shpall përsëri gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria e Çekisë ka vendosur këtë të mërkurë që të shpallë sërish gjendjen e jashtëzakonshme. Duke filluar të hënën e ardhshme, gjendja e jashtëzakonshme...

Forumi i Gruas Socialiste/Veliaj: Krenohemi kur themi “edhe një”, PD-ja gëzohet kur ikin Jozefina dhe Majlinda

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në fjalën e tij gjatë aktivitetit të sotëm të Forumit të Gruas Socialiste ka krahasuar mentalitetin e...

Dy automjete aksidentohen me furgonin e një klubi futbolli

Një aksident i trefishtë ka ndodhur pasditen e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Burimet për mediat bëjnë me dije se një fuoristradë dhe furgon janë përplasur...

Incidenti me dronin në Greqi/ Reagon Turqia: E respektojmë flamurin grek

Për herë të parë pas incidentit të ndodhur në ishullin kufitar Turqi-Greqi, Kastellorizo, ku një dron që në sfond kishte himnin turk ngjyrosi me...

Lajme të tjera

Web TV