Presidenti i BE-së: Bisedimet e krizës Greqi-Turqi mund të përfshijnë kombe të tjera

113 563 lexime

77,325FansaPëlqeje

Vendet e treta mund të ftohen në bisedime që synojnë lehtësimin e një mosmarrëveshjeje midis Greqisë dhe Turqisë mbi të drejtat e energjisë, një konflikt që ka sjellë anije luftarake në Mesdheun Lindor, tha dje një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian. Greqia dhe Turqia janë përfshirë në një bllokim në det për javë me radhë për kufijtë detarë midis bregdetit të Turqisë, vendit-ishull të Qipros të ndarë etnikisht dhe disa ishujve grekë.

Një anije kërkimore turke që ka operuar në zonën mbi të cilën Greqia pretendon të drejtat ekskluzive, është kthyer në port për mirëmbajtje, duke u dhënë diplomatëve të BE një dritare për të filluar negociatat midis Greqisë dhe Turqisë. Vendet anëtare të BE-së po mendojnë gjithashtu për sanksione kundër Turqisë rreth eksplorimit të saj.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha dje gjatë vizitës në Athinë se ai ishte me shpresë që një angazhim për bisedime do të bëhej së shpejti dhe se një proces negocimi që përfshin disa vende mund të ndihmojë në lehtësimin e një marrëveshjeje, citon agjencia e lajmeve AP.

“Ne jemi duke diskutuar idenë e një konference shumëpalëshe, sepse, përtej dialogut dypalësh, ka të ngjarë të ketë nevojë për të sjellë vende të ndryshme në tryezë, në mënyrë që të merren me çështje të ndryshme,” tha Michel. Ai nuk dha hollësira. Gjermania, e cila aktualisht mban presidencën e radhës së BE-së, që nisi një përpjekje në korrik për të ndërmjetësuar negociatat greko-turke, është një kandidate e mundshme për të marrë pjesë, nëse diskutimet zgjerohen.

NATO-ja ka organizuar gjithashtu kontakte midis zyrtarëve ushtarakë grekë dhe turq, me shpresën për të parandaluar përdorimin e forcës në zonën e diskutueshme të Mesdheut Lindor. Të dy vendet kanë dërguar anije luftarake si pjesë e një ndërtimi të forcave të armatosura që ka përfshirë stërvitje të shumta ushtarake. Zyrtari më i lartë i punëve të jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se marrëdhëniet e bllokut me Turqinë ishin në një “moment stanjacioni në histori”.

Lexo edhe :  “Covid ka kurajon të më sfidojë mua”/ Ibrahimoviç bën reagimin epik pas infektimit

Dhe topi do të shkojë nga njëra anë ose tjetra, në varësi të asaj që do të ndodhë në ditët e ardhshme.”Tensioni ka vazhduar të rritet gjatë verës. Unë kam kaluar muajt e fundit, përfshirë këtë verë, duke u përpjekur të lehtësoj përpjekjet e përshkallëzimit,” tha Borrell në Bruksel. “Por më e pakta që mund të them është se duhen më shumë përpjekje – mënyra më e butë për të thënë se situata nuk është përmirësuar. “Megjithatë, ai vuri në dukje se kthimi i anijes kërkimore në port ishte një hap në drejtimin e duhur”.

Brenda vendit, tha Borrell, Turqia “po tërhiqet seriozisht nga vlerat dhe reformat e Bashkimit Evropian”. Në mënyrë të veçantë, tha ai, vendi nuk kishte dhënë premtime për të forcuar pavarësinë e gjyqësorit. “Ne perceptojmë një prapambetje shqetësuese në fushën e sundimit të ligjit dhe lirive themelore që vazhdon të ngrejë shqetësimet tona,” – tha ai./Jo.Be/Fjala.al

 

 

 

Të fundit

Hajdari: Po luftoj për listat e hapura, ‘Nisma’do ketë kandidatë në çdo zonë

Deputetja Rudina Hajdari thotë se ajo dhe Partia në të cilën aderon do t’ju japë shqiptarëve një alternativë, listat...

Maqedoni e Veriut/ Shëndetësia në kaos, infermierët paralajmërojnë dorëheqje masive

Në Maqedoninë e Veriut infermierët në Klinikën infektive  kanë paralajmëruar dorëheqje masive. Ata ankohen se janë të ngarkuar me punë në repartet spitalore dhe me...

Pandemia, mbi 1 milion persona humbën jetën nga virusi që trembi gjithë globin

Mbi një milion njerëz në shkallë botërore kanë humbur jetën si rezultat i koronavirusit. Ndërkohë, kohët e fundit si rezultat i një rritje të...

Pesë papagaj përjashtohen nga kopshti zoologjik, arsyeja do t’ju habisë

"Ata më quajnë të ndyrë sa herë që kaloj" kjo ankesë vjen nga Drejtori i një kopshti zoologjik në Britani. Drejtori i parkut Steve...

Lajme të tjera

Web TV