Presidenti bjellorus i drejtohet Putin :Dua lloje të ndryshme armësh…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko shprehet se i ka kërkuar homologut të Rusisë Vladimir Putin të furnizojë me armë vendin e tij, pas protestave të shumta që kanë shpërthyer prej muajit gusht, ku kërkohet largimi i 66-vjeçarit nga zyra.

Duke biseduar në Minsk me ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu Lukashenko konfirmoi se i kërkoi shefit të Kremlinit tipe të ndryshme armësh, duke mos dhënë të tjera detaje.

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko shprehet se i ka kërkuar homologut të Rusisë Vladimir Putin të furnizojë me armë vendin e tij.

“Unë i kërkova presidentin rus lloje të ndryshme armësh. i thashë se kur të vijë, ne mund të shohim se cilat zona kanë nevojë për përforcim si pjesë e Shtetit të Unionit.

Nuk ka nevojë të shqetësohemi, ne jemi gati dhe ngjarjet e fundit na kanë treguar se duhet të jemi më të guximshëm në mbrojtjen e interesave të Bjellorusëve dhe Rusëve”, është shprehur presidenti bjellorus.

Ne mund të kemi situatën në kontroll, jo vetëm në Bjellorusi por edhe përgjatë kufijve tanë, shtoi Lukashenko.

Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994, gjithashtu ka konfirmuar  se zgjedhjet e reja presidenciale do të mbahen sapo Bjellorusia të miratojë një kushtetutë të re.

Rusia dhe Bjellorusia aktualisht po kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake që pritet të përfundojnë në fund të shtatorit.

66-vjeçari i bëri këto deklarata vetëm dy ditë pas takimit në Moskë me presidentin rus, i cili i dhuroi Bjellorusisë 1.5 miliard dollarë fonde në formë huash. Ru. Do/ Fjala.al


Të fundit

Emocionuese/ Donaldi nuk i reziston dot Bora Zemanit, e puth në Big Brother (Foto)

Një moment i shumëpritur nga të gjithë kur Bora Zemani u fut në shtëpinë e Big Brother. Në fillim ajo...

Kreu marrëdhënie me nxënësin 14-vjeçar, arrestohet mësuesja

Një mësuese 25-vjeçare është arrestuar pasi ka kryer marrëdhënie seksuale me një nxënës 14-vjeçar. Fatinham Hossain nga Horsham, West Sussex u dënua të premten në...

Berlusconi lirohet nga akuzat për lidhjet me Ruby-n

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, është shpallur i pafajshëm për njërën nga tre akuzat për procesin “Rubi”, atë të korruptimit të dëshmitarëve. Gjykata e Sienës...

Zjarr në Vlorë, flakët shkrumbojnë stallën me jonxhë

Një stallë me jonxhë është përfshirë nga flakët në afërsi të fshatit Cerkovinë, në Vlorë. Jonxha ishte e magazinuar në një godinë të vjetër dhe...

Përfshihet nga flakët lokali në Elbasan, raportohet për dëme materiale

Një lokal në rrugën “Rinia”, pranë Universitetit “Aleksandër Xhuvani”, në qytetin e Elbasanit, është përfshirë nga flakët rreth orës 21:00 të kësaj të premteje. Zjarri,...

Lajme të tjera

Web TV