“Nxitini fëmijët tuaj që gjatë ushqyerjes të përdorin pirunin dhe thikën”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Lira Gjika

Prindër! Nxitini fëmijët tuaj, që gjatë ushqyerjes të përdorin pirunin dhe thikën. Nuk ka ushtrim psikomotor më të mirë se sa përdorimi i kombinuar, thikë pirun. Gjithashtu nuk ka “ushtrim” edukativ më të mirë për ti mësuar fëmijës që thika është mjet për të ngrënë dhe jo armë. Përdorimi i thikës fillon që në moshën 9 muajshe. Kur fëmija ushqehet, pavarësisht që ende nuk e përdor, thika i vendoset sëbashku me lugën dhe pirunin. Gjithashtu prindër mos u trembni, fëmija nuk do ta përdorë keq atë dhe nuk do ti ndodhë asgjë e keqe. Që fëmija mund të pritet apo ti bëjë dëm dikut, kjo është vetëm në fantazinë e të rriturve, por jo në praktikën e fëmijëve.

Të fundit

Pse Mitsotakis kandidoi Belerin për eurodeputet? Mediat greke zbardhin prapaskenat

Një ditë pas publikimit të lajmit për kandidimin e Fredi Belerit nga partia “Demokracia e Re” për zgjedhjet europiane...

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy vendeve. Së bashku, ne mund...

Dumani hedh poshtë deklaratat e Ilir Metës: S’e kam njohur kurrë McGonigal!

Kreu i SPAK reagon lidhur me akuzat e forta nga ish presidenti Ilir Meta dje në një studio televizive. Unë nuk e kam takuar kurrë McGonigal. Gjithçka...

“Bypass-i” i Radhimës, gati në qershor/ Lehtëson ndjeshëm trafikun në sezonin turistik

Në prag të sezonit turistik ByPass i Radhimës do të hapet për qarkullimin e mjeteve. Ky investim është pjesë e rrugës Vlorë-Orikum, dhe ka një...

“Romeo nuk shkon në finale”/ Gazetari e thotë troç: Heidi është lojtare më e fortë

Ronaldo Sharka, ish-banor i ‘Big Brother VIP Albania’ ka bërë një analizë të lojës së deritanishme. Teksa ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në...

Lajme të tjera

Web TV