Ngjarjet kriminale të një jave/ 5 viktima dhe 4 të plagosur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pesë viktima dhe katër të plagosur është bilanci i ngjarjeve kriminale që tronditën vendin këtë javë. Dy atentate mafioze, dy konflikte të çastit, dhe një krim në familje u shënuan përgjatë kësaj jave në vendin tonë. E marta e 15 shtatorit, mund të quhet si një ditë e “zezë”, pasi atë ditë, tre ngjarje të rënda tronditën mbarë opinionin publik. Ngjarja e parë u shënua në orët e para të mëngjesit, në qytezën e Rrogozhinës, ku 33-vjeçari Klevis Kapllani u ekzekutua me 14 plumba pranë banesës së tij.

Në mbrëmje dy ngjarje të njëpasnjëshme tronditën kryeqytetin. Agron Tanushi qëlloi disa herë kunatën e tij duke e lënë të vdekur në vend. Krimi i rëndë në familje ndodhi për shkak të një konflikti pronësie që ata kishin mes tyre. Disa minuta më pas, Prengë Gjini, vëllai i Tonin Gjinit, i ekzekutuar rreth një vit më parë në Rrëshen, do të binte pre e një atentati mafioz me bombë të telekomanduar. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 18:00 tek ura e NSHARAK në një zonë mjaft të populluar. Nga kjo ngjarje mbeti i plagosur rëndë objektivi i këtij atentati dhe dy kalimtarë të rastit. Dy ditë më pas, një tjetër atentat do të trodiste Elbasanin.

Bujar Çela, vëllai i të shumëkërkuarit Talo Çela, do ekzekutohej mëngjesin e së enjtes, pranë rrethrrotullimit të Bradasheshit. 61-vjeçari ishte duke pirë kafe pranë kësaj zone, ku një makinë “Renault” me 3 persona të maskuar u afrua pranë lokalit. Autorët qëlluan rreth 20 herë drejt Bujar Çelës, duke i shkaktuar atij vdekjen e menjëhershme. Pas krimit autorët dogjën makinën në fshatin Murras pranë Peqinit dhe kanë humbur gjurmët.
Hetuesit dyshojnë se Çela është ekzekutuar për shkak të vëllait të tij, pasi Talo Çela është përfshirë në disa ngjarje kriminale. Ngjarjet kriminale, gjatë kësaj jave i lanë rradhë njëra-tjetrës. Mbrëmjen e së premtes, pas një sherri për motive të dobëta në një lokal në Durrës, babë e birë janë qëlluar me armë zjarri, teksa tentuan të largoheshin pas përfshirjes në konflik me 5 persona.

Lexo edhe :  Detyrimet e papaguara të energjisë/ Skema lehtësuese deri në fund të vitit 2024

Nga të shtënat humbi jetën Armando Baboçi dhe mbeti i plagosur djali i tij, 19-vjeçari Erald Gjini. Baboçi është përfshirë në konflikt pikërisht për t’i ardhur në ndihmë të birit. Por qyteti bregdetar nuk gjeti qetësi as dje. Një 35-vjeçar ka gjetur vdekjen pasi është qëlluar disa herë me thikë në afërsi të shinave të trenit pranë mbikalimit të Plepave. Viktima është identifikuar si Idajet Dulla, banor i Durrësit, ndërsa autori i dyshuar i ngjarjes është Arbër Koti. Konflikti mes të dyve nisi për shkak të bllokimit të rrugës, ku viktima ishte shofer furgoni, ndërsa autori i një autobusi që që transportonte punonjësit e një fasonerie./Jo.Be/Fjala.al/

Të fundit

Punimet në aksin Maliq-Lozhan/Rama: Investim me rëndësi, nxjerr në pah resurset turistike

Vijon puna në aksin rrugor Maliq-Lozhan. Kryeministri Edi Rama ka ndarë disa pamje në rrjete sociale nga punimet ndërsa...

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve!

Bari Balla është 51-vjeçari shqiptar që humbi jetën më 20 prill Silema, Maltë, pasi çatia e shtëpisë ku po punonte u shemb. Viktima, babai i...

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e aksidentit te djalit të ish-deputetit...

Mesazhi për Meritonin në “Big Love”, reagon Zhaklin Lekatari, ja çfarë thotë për Ilnisën

Gazetarja e njohur, Zhaklin Lekatari, ishte mëngjesin e kësaj të mërkure e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku foli pak edhe për “Big Brother...

Diplomohen 32 oficerë të Policisë Gjyqësore, Ambasada Amerikane zbardh detajet

Janë diplomuar 32 oficerë të Policisë Gjyqësore që u trajnuar nga ekipi ligjzbatues i Ambasadës së SHBA në kursin për hetimin e krimit. Oficerët e Policisë Gjyqësore...

Lajme të tjera

Web TV