Ditën kur Faraoni Ramses II pushtoi Londrën

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Muzeu Britanik shfaq me krenari një bust kolosal të Faraonit Ramesses II (2.67 m i lartë, 7.25 ton në peshë), me të cilin Egjipti jetoi një epokë të artë. Pjesa, me nofkën “Memnon i ri”, është një nga kryeveprat. Sidoqoftë, historia se si ai erdhi në Londër është më pak e njohur.

Faraoni Ramses II (shekulli i 13-të para Krishtit), i cili dinte të shprehte fuqinë e tij absolute përmes artit monumental dhe propagandistik, ngriti ndërtesa në të gjithë Luginën e Nilit.

Monumentet e saj përfshijnë tempullin e tij varrosës, në bregun perëndimor të Tebës, i njohur sot si Rameseo. Ajo daton nga vitet e hershme të sundimit të tij dhe kishte për qëllim të nderonte kujtimin e tij si një mbret fitimtar dhe hyjnor.

Primari i klerit të tij bëri që Rameseo të bëhet si një bërthamë fetare dhe ekonomike. Në mbylljen e tij me mure kishte oborre, ndërtesa administrative (të tilla si qendrat e kontabilitetit për skribët), depo për grurin e të gjithë rajonin … Tempulli ishte aq i fuqishëm sa që edhe mbeti aktiv pas vdekjes së monarkut.

Për shkak të neglizhimit të vendit dhe me braktisjen e shkrimeve hieroglifike, identiteti i statujave të mëdha humbi. Historiani helen Diodorus i Siçilisë, në shekullin I para Krishtit, mendoi se tempulli ishte varri i Ozymandias (transkriptimi i deformuar në Greqisht i Usermaatra, një nga emrat e Ramses II). Më vonë, Straboni e pagëzoi vendin Memnomium, duke e shoqëruar gabimisht me tempullin aty pranë të Amenhotep III (të cilin Grekët e quanin edhe Memnon).

Me kalimin e kohës, kolosët pësuan dëme serioze. Besohet se kur i vizatoi udhëtari danez Frederik L. Norden (1708-42), ai që përshkruajmë ishte akoma në një copë. Sidoqoftë, Napoleoni i gjeti të dy tashmë të fragmentuar në fushatën e tij në 1798 , me kokën në tokë. Sidoqoftë, Bonaparti dhe studiuesit që e shoqëruan u rrëmbyen nga madhështia e vendit.

Francezët përjetësuan gabimet e historianëve helenë duke i dhënë emrin Memnonium. Atëherë, për shumë keqardhje, atyre iu desh të hiqnin dorë nga ideja e marrjes me vete të njërës prej atyre dy kokat madhështore. Ata nuk mund t’i transportonin, megjithëse ishte çështje kohe kur dikush do të ishte në gjendje.

Ai që do të bëhej i njohur si Memnon i ri ishte koka e statujës në anën jugore. Muzeu Britanik e zgjodhi atë sepse ai në veri ishte përkeqësuar më shumë. Ajo shquhej për ngjyrën e saj gri të lehtë, e cila skuqej në mënyrë progresive drejt kokës, e cila shoqërohet me fuqinë e perëndisë diellore egjiptiane, Ra , me të cilin u identifikua faraoni. Të dy kolosët ishin skalitur në granit të nxjerrë nga guroret e Aswan, në Egjiptin jugor.

“Titani i Padovës”

Ekspedita e Napoleonit nxori në dritë civilizimin faraon, por gjithashtu hapi ndalimin e tregtisë së antikave. Muzetë më të rëndësishëm në Evropë u ushqyen nga pjesët e gjetura në gërmime ose të blera nga vendasit. Në këtë biznes fitimprurës për të gjithë, konsujt luajtën një rol thelbësor, duke vepruar si agjentë për institucionet dhe koleksionistët. Bernardino Drovetti do të punonte në anën franceze dhe Henry Salt në anën angleze, e cila nxiti rivalitetin legjendar midis Louvre dhe Muzeut Britanik.

Ato ishin periudha të moralit të dyshimtë, nga një këndvështrim arkeologjik. Disiplina ngatërrohej me biznesin, plaçkitjen dhe aventurën. Egjipti mirëpriti shumë personazhe kuriozë që kërkuan fat dhe lavdi.

Midis tyre ishte Giovanni Battista Belzoni (1778-1823), një adhurues i sfidave pa shumë skrupuj. Zgjuarsia dhe dinakëria e tij e bënë të famshëm, dhe për punën e tij ai konsiderohet, pavarësisht nga qëllimet e tij origjinale, një nga pionierët e Egjiptologjisë.

Belzoni lindi në Padova në një familje romake, megjithëse shpejt u largua nga Italia. Në 1803 ai u transferua në Londër, ku siguroi jetesën duke punuar në cirk. Ai shpiku një numër (“piramida njerëzore”) në të cilin, duke përdorur një pajisje metalike, mbajti disa burra të pezull në ajër. Kjo, së bashku me gjatësinë dhe forcën e tij të jashtëzakonshme, i dhanë atij pseudonimin “Titani i Padovës”.

Në dekadën vijuese ai kaloi nëpër Portugali dhe Spanjë, para se të transferohej në Maltë në 1814. Atje ai takoi një agjent të Pashait të Egjiptit, Mohamet Ali, dhe ofroi të punonte për qeverinë e tij. Falë njohurive të tij për inxhinierinë hidraulike, ai u bë një tjetër evropian i rekrutuar nga udhëheqësi egjiptian, i vendosur për të modernizuar vendin. Belzoni duhej të krijonte një makinë për të përmirësuar ujitjen e fushave.

Lexo edhe :  Legjenda e futbollit Roza Haxhiu që u shua në moshën 34-vjeçare

Në dy vjet kontraksioni ishte gati, por kundërshtimi i qeverisë Mohamet Ali e bojkotoi atë. Nuk ishte në interesin e tyre që kjo iniciativë e re e monarkut ishte e suksesshme. Belzoni duhej të gjente një punë tjetër.

Ishte atëherë që ai u takua me Henry Salt, i lëshuar së fundmi në mandatin e tij si konsull i përgjithshëm në Egjipt, dhe kur bëri përpjekjet e tij për arkeologji, për të cilën ai nuk kishte asnjë trajnim.

Aftësi më të mira …

Busti i Ramses II ishte shumë joshës për një pjesë. U desh vetëm një muze për të paguar transportin e tij dhe Salt, i cili e pa Belzonin si aleatin e përsosur, mori fonde nga Muzeu Britanik.

Italiani doli vullnetar për të bërë punën, por duke pasur parasysh burimet e kufizuara në rajon, ai do të duhej më shumë se para për të kryer misionin e tij. Për më tepër, duhej të nguteshit: nëse nuk do të fillonit menjëherë, ujërat në rritje të Nilit, i cili zhvillohet në verë, do të vononte fushatën për një vit.

Transferimi filloi në korrik 1816. Belzoni ngriti masën prej guri duke përdorur ashensorë dhe litarë të bërë nga gjethet e palmës. Pasi u ngrit, ai e vendosi atë në një konstruksion prej druri që rrëshqiste mbi trungje. Një grup burrash tërhoqën strukturën duke përdorur litarë, ndërsa të tjerët ripozicionuan shkrimet ndërsa grupi përparonte, shumë ngadalë. Pjesa ishte aq e madhe sa, për ta hequr atë nga toka e tempullit, Belzoni duhej të shkatërronte një pjesë të bazave të dy kolonave.

Pengesat diplomatike nuk ishin më pak të vështira për t’u kapërcyer. Belzoni kishte nënshkrimet e nevojshme (autorizimet e pashait), por autoritetet lokale, larg pushtetit qendror të Kajros, nuk iu bindën gjithmonë urdhrave. Korrupsioni ekzistues lejoi konsullin francez Drovetti, armiku kryesor i Salt, të vinte të gjitha llojet e pengesave në misionin e Belzonit. Sa herë që i duheshin burra, leje ose materiale, ai përballej me një det problemesh.

Edhe ashtu, i riu Memnon arriti në bregun e Nilit në gusht. Atje, përsëri Drovetti u sigurua që Belzoni të mos gjente një varkë në dispozicion për transferimin e lumit, kështu që Titani i Padovës kërkoi që t’i dërgonin një nga Kajro. Ajo nuk mbërriti kurrë, ndoshta sepse ishte rikërkuar, përsëri, nga disa zyrtarë të ryshfetit nën urdhrat e Drovetti.

Belzoni nuk rrinte duarkryq. Ndërsa po priste anijen e tij, ai e shfrytëzoi rastin për të udhëtuar në tempuj të tjerë dhe për të mbledhur copa të reja. Më në fund, duke parë që nuk vinte asnjë varkë, ai arriti të merrte me qira një dhe të niste kolosin më 17 nëntor.

Ai e bëri këtë duke përdorur një lloj ure që e lejoi atë të vendoste copën direkt në qendër të barkës, duke e parandaluar atë nga destabilizimi me peshën. Nga atje ai lundroi për në portin e Rosetta. Salt dhe agjentët e konsullatës angleze do të kujdeseshin për vazhdimin e transferimit në Aleksandri dhe, prej andej, në Angli .

Busti arriti në Londër në 1818. Ekspozita e kolosit ishte një ngjarje. Ekspertët iu dorëzuan artit egjiptian (i cili deri atëherë kishte nënshtruar grekun), dhe për publikun e gjerë, tashmë të dashuruar me Egyptomania nga historitë e autorëve dhe artistëve të ndryshëm, i riu Memnon u bë fytyra e Egjiptit, duke mishëruar në mënyrë perfekte historia e një civilizimi të tërë.

Identiteti i vërtetë i statujës u zbulua katër vjet më vonë, kur filologu francez Jean-François Champollion arriti të deshifronte shkrimin hieroglif. Dihej atëherë se nuk ishte përfaqësimi i Memnonit (Amenhotep III), por i Ramses II të Madh , faraoni i cili, me pushtimin e tij në Londër, kishte gjetur një mënyrë tjetër për të rifituar popullaritetin e tij./Blerina Balliu/Fjala.al

Të fundit

Momenti kur tërmeti shkatërron pallatin në Turqi (Video)

Ky është momenti i frikshëm kur tërmeti 6.9 ballë shkatërron një pallat në Turqi. Mediat vendase bëjnë me dije se...

Ardian Ismaili debuton për Specian, luan për afro 15 minuta në fitoren në Kupë

Luan për afro 15 minuta në fitoren 2-0 në Kupë në fushën e Çitadelës. Mbrojtësi i Kombëtares, Ardian Ismajli, ka mbetur i kënaqur me...

Mbyllje e dytë nga COVID-19? Basha: Po fshehin shifrat

Në bashkëbisedimin e tij të radhës me gazetarët, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila dje...

Pamje të frikshme nga Turqia/ Ja dëmet e shkaktuara nga tërmeti 6.6 ballë (Foto dhe Video)

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë dhe Greqinë. Epiqendra ishte në ishullin grek të Samos që ndodhet pranë brigjeve turke. Qyteti...

Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë

Gjëndra tiroide është një rregullator i punës së të gjitha qelizave të trupit, pasi hormonet që prodhon ndikojnë drejtpërdrejt në metabolizmin e qelizave, prandaj...

Lajme të tjera

Web TV